Stadiony sportowe arenami esportu

W Polsce najliczniejsza publiczność gromadzi się podczas serii IEM w Katowickim Spodku /INTERIA.PL

Przyzwyczailiśmy się już, że największe hale sportowo-widowiskowe są arenami największych rozgrywek esportowych na świecie. Organizatorzy rozgrywek sportów elektronicznych nie mają zamiaru jednak zatrzymywać się w tym miejscu i coraz częściej to otwarte stadiony stają się miejscem zmagań graczy komputerowych.

Nie od dziś wiadomo, że jednym z bardziej zakręconych na punkcie gier komputerowych regionów jest Azja, szczególnie Korea Południowa, Japonia oraz coraz częściej Chiny. To właśnie na tym kontynencie odbywają się finały Mistrzostw Świata w League of Legends, czyli w najpopularniejszą grę świata.

Od kilku lat finałowe spotkanie najważniejszego turnieju LoL’a w roku rozgrywane jest na stadionie sportowym. W tym roku gospodarzem było Incheon. Przed laty obiekt Incheon World Cup Stadium był, jak sama nazwa wskazuje, miejscem rozgrywania piłkarskiego mundialu w 2002 roku.

Reklama

Czasy jednak się zmieniają i przed kilkoma tygodniami został tam rozegrany finałowy mecz Mistrzostw Świata w League of Legends. Rok wcześniej gospodarzem wydarzenia był Stadion Olimpijski w Pekinie, który był główną areną zmagań Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku. To właśnie tam Usain Bolt zdobywał pierwsze złote medale olimpijskie w swojej znakomitej karierze.

Wyżej wymieniony tytuł jest tak bardzo popularny, że nie ma żadnego problemu, by wypełnić obiekty mogące pomieścić kilkadziesiąt tysięcy ludzi.  Organizatorzy rozgrywek w inne gry esportowe również coraz częściej myślą, by zapełniać stadiony sportowe. Co prawda, w Polsce największymi turniejami są coroczne światowe Intel Extreme Masters w katowickim Spodku.

Jednak i w naszym kraju była próba wprowadzenia esportu na PGE Stadion Narodowy w Warszawie. W dniach 19-20 maja 2018 roku odbył się Meet Point na tym obiekcie. Impreza nie przyciągnęła tłumów, nie zapełniła najbardziej znanego polskiego stadionu, lecz i tak było to wydarzenie bezprecedensowe. Po raz pierwszy w historii, na polskim Stadionie Narodowym zawitał esport.

Pomimo tego, że nie był to wielki sukces komercyjny, organizacja rozgrywek sportów elektronicznych na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie jest na pewno dużą promocją tej dziedziny w naszym kraju. Warto również dodać, że stadion poznańskiego Lecha - INEA Stadion również gości rozgrywki przeznaczone dla graczy komputerowych. GG League corocznie cieszy się dużą popularnością wśród fanów gier.

Na pewno przeniesienie wydarzeń związanymi z grami komputerowymi na wielotysięczne obiekty piłkarskie jest krokiem w przód do popularyzacji esportu. To, co w Azji od kilku lat bardzo dobrze funkcjonuje, w Europie dopiero raczkuje. Jednak rozwój sportów elektronicznych jest tak dynamiczny, że kolejne inicjatywy na wielotysięcznych obiektach zdają się być kwestią niedalekiej przyszłości.

Krzysztof Chałabiś

ESPORTER
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy