Byli sternicy Legii Warszawa wkraczają na pokład esportu

Bogusław Leśnodorski - były właściciel Legii Warszawa/fot. Kamil Piklikieiwcz /Kamil Piklikiewicz /East News

Bogusław Leśnodorski, Jakub Szumielewicz oraz Maciej Wandzel zostali nowymi inwestorami drużyny Counter Strike: Global Offensive – AGO Gaming.

"Elektroniczny" sport

Czym jest esport? Na początku może wyjaśnijmy czym jest esport. Są to zawodowe rozgrywki w gry komputerowe, gdzie zawodnicy dwóch drużyn rywalizują ze sobą w turniejach online (przez Internet, z domu) lub LAN-owych. Czyli takich, które odbywają się w konkretnym miejscu, najczęściej jest to hala sportowo-widowiskowa.

Jednym z bardziej znanych tytułów esportowych jest Counter Strike: Global Offensive. W skrócie, rozgrywka polega na wyeliminowaniu przeciwnej drużyny (antyterrorystów lub terrorystów). Celem każdej rozgrywki jest podłożenie bomby (dla terrorystów) oraz zapobiegniecie jej detonacji (dla antyterrorystów). Mecz toczy się na przestrzeni 30 rund, a każda z nich ma dwie minuty.

Reklama

Zwycięzca większości z rund (16) wygrywa całą mapę, przy remisie stosowane są dogrywki do trzech wygranych rund. Właśnie ta gra zainteresowała najbardziej byłych włodarzy warszawskiej Legii.

Krajowe sukcesy zespołu

Obecny skład AGO Gaming powstał w maju 2017 roku. Drużyna niemal od razu stała się czołową drużyną na polskiej scenie CS:GO. Pierwszym dużym sukcesem zawodników AGO było zdobycie drugiego miejsca w pierwszym sezonie Polskiej Ligi Esportowej - jednej z dwóch największych polskich lig esportowych.

Jest to po ESL Mistrzostwach Polski jedna z dwóch największych lig esportowych w Polsce. Spotkania odbywają się w dziewięciu kolejkach i w każdej z nich rozgrywane są dwa mecze z tym samym rywalem (pierwszy mecz+rewanż). Za wygraną otrzymuje się trzy punkty, zaś za remis po jednym - identycznie jak w piłce nożnej. Cztery najlepsze zespołu awansują do fazy play-off i wówczas następują ostateczne rozstrzygnięcia.

Zagraniczne osiągnięcia

Gracze zanotowali również na początku swojej drogi jeden duży sukces międzynarodowy. Awansowali do finału kwalifikacji do prestiżowej ELEAGUE 2017 w Atlancie. Po drodze do finału pokonali m.in. zwycięzcę PGL Major 2017 (najważniejszego turnieju w CS:GO) Gambit Esports. Ulegli dopiero w finale duńskiemu składowi Heroic. Wskutek dobrych wyników drużyna awansowała do czołowej 30-stki światowego rankingu drużyn CS:GO, opracowanego przez prestiżowy portal hltv.org.

Już po wakacjach, w październiku AGO GAMING awansowało do ostatecznych kwalifikacji do najważniejszych zawodów w CS:GO - ELEAGUE Major 2017. Jest to najważniejszy turniej w trakcie całego roku (odbywają się takie dwa, podobnie jak turnieje Wielkiego Szlema w tenisie, tylko mniejsza liczba turniejów). Jednak podczas tych kwalifikacji AGO Gaming odpadło w ćwierćfinale turnieju kwalifikacyjnego.

Dobra organizacja w organizacji


W zarządzie organizacji od początku byli profesjonaliści. Jednym z członków był Jarosław Śmietana - znany polski manager esportowy, były członek Teamu Kinguin. Właścicielem organizacji był Mateusz Kowalczyk.

Dobrze poukładana drużyna esportowo i wewnętrznie odnosiła regularne sukcesy na polskim esportowym podwórku, co przyciągało uwagę wielu różnych obserwatorów. Nikogo nie dziwiły pogłoski, że w najbliższym czasie drużyna może znaleźć bogatego inwestora, który może jeszcze wyżej wznieść drużynę.

Były prezes Legii Warszawa inwestuje w rynek internetowy

W październiku pojawiła się informacja, że Leśnodorski wraz z Wandzelem kupują udziały w spółce Abstra, do której należy m.in. jeden z najpopularniejszych kanałów na YouTube - Abstrachuje.tv.

Informacja odbiła się szerokim echem w mediach z uwagi na to, że niewielu znanych polskich biznesmenów zainwestowało do tej pory w rynek internetowy.

Bogusław Leśnodorski w esporcie

28 października 2017 roku wiceredaktor naczelny Przeglądu Sportowego Tomasz Włodarczyk poinformował za pośrednictwem konta na Twitterze, że były prezes Legii Warszawa inwestuje w drużynę AGO Gaming.

Sam zainteresowany przyznał, że to miała być niespodzianka, którą ujawnił dziennikarz "PS".

Zaraz po finałach drugiego sezonu Polskiej Ligi Esportowej nastąpiło oficjalne potwierdzenie. W skład nowych inwestorów wchodzą byli członkowie zarządu Legii Warszawa: Maciej i Aleksander Wandzelowie, Jakub Szumielewicz oraz sam Bogusław Leśnodorski.

Jak zapowiadają nowi inwestorzy, drużyna AGO Gaming ma być drużyną na najwyższym poziomie.

Czy nowi inwestorzy wniosą drużynę na jeszcze wyższy poziom? Na efekty prawdopodobnie będzie trzeba poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Krzysztof Chałabiś

ESPORTER
Dowiedz się więcej na temat: AGO Gaming | Counter Strike: Global Offensive
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy