​Co to te esporty #1: Czym jest esport?

Esport coraz śmielej przebija się do mainstreamu Esport /123RF/PICSEL

Choć esport coraz prężniej rozwija się w Polsce, jak i na całym świecie, to jednak dla wielu osób, szczególnie starszego pokolenia, jest on nieznaną i mroczną krainą. W cyklu felietonów „Co to te esporty” postaramy się przedstawić Wam, że esport nie jest tak straszny, jak go malują.

Pierwszym zagadnieniem, które należy poruszyć, by rozpocząć przyjmowanie podstawowej wiedzy nt. esportu, jest wytłumaczenie, czym właśnie esport jest.

Esport to inaczej elektroniczny sport, który zbiera popularność na całym świecie. Zmagania profesjonalnych graczy ogląda coraz więcej osób, napędzając tym samym rynek. Esportowe rozgrywki odbywają się w największych halach sportowych. W Polsce elektroniczny sport wypełnił już m.in. katowicki Spodek oraz Tauron Arene w Krakowie.

Jak to działa?

By przestawić ogólny obraz esportu, najłatwiej przyrównać go do tradycyjnego sportu. Elektroniczny sport skupia wokół siebie szereg gier, które mają wszystko, by być esportową produkcją. Każda produkcja to niejako dyscyplina sportowa. W poszczególnych tytułach panują bowiem inne zasady, a ponadto każdy esportowa gra posiada swoich bohaterów znanych szerszej części publiczności.

Wśród najpopularniejszych tytułów niewątpliwie wymienia się Counter Strike: Global Offensive, League of Legends czy też Dota 2. Ponadto od niedawna coraz większą popularność zyskują gry, w których głównym zadaniem jest przeżycie jako ostatnia drużyna z szeregu innych, będących na jednym placu gry. Takimi tytułami są Fortnite oraz Playerunknown's Battlegrounds, czyli popularny PUBG.

Jak można oglądać, jak ktoś gra w grę?

Pytanie wymienione wyżej wypowiadane jest przez ludzi, którzy po raz pierwszy stykają się z profesjonalnymi rozgrywkami. A jak można oglądać, jak ktoś gra w piłkę nożną?

Nasze pytanie jest oczywiście zaczepne. Prawidłowa odpowiedź na oba zapytania brzmi: można jak najbardziej! W esporcie pojawiają się bowiem takie same emocje, jakie mają miejsce w sporcie. Dochodzi przede wszystkim do rywalizacji profesjonalistów, poświęcających wiele godzin, by osiągnąć najwyższy poziom w grze. Najlepsi walczą w turniejach o setki tysięcy dolarów. Niektóre rozgrywki mają wśród esportowców rangę pokroju piłkarskiej Ligi Mistrzów, czy też tenisowego Australian Open.

Coraz większa profesjonalizacja


Esport na przestrzeni lat przeszedł wyraźną profesjonalizację. Obecnie w niektórych grach drużyny nie odbiegają niczym pod względem zaplecza od zespołów sportowych. Część organizacji, czyli odpowiednik klubów sportowych, bardzo dba o swoich podopiecznych, zapewniając im nie tylko godziwe wynagrodzenie, lecz także ludzi mających pomóc w rozwoju. Normą zatem w formacjach stają się trenerzy, a coraz częściej przewijają się również psychologowie współpracujący z zawodnikami.

Organizacja dużych turniejów poszła znacząco do przodu. Transmisja jest możliwa do odbioru na całym świecie, natomiast realizacja nie odbiega od tych z telewizji. W esporcie mamy komentatorów, analityków, studio po i przed meczowe, czyli tak naprawdę wszystko, co znamy z tradycyjnego sportu. Takie elementy pozytywnie wpływają na odbiór elektronicznego sportu, który przyciąga do siebie coraz więcej poważanych firm, takich jak Mercedes, Sprite czy też Credit Agricole.

...

Reklama

To, o czym tu wspomnieliśmy, to dopiero kropla w morzu, jakim jest esport. W dalszym etapie postaramy się odpowiedzieć na szereg pytań związanych z esportem. Zachęcamy także, byście również zadawali nam pytania.

Patryk Głowacki

ESPORTER
Dowiedz się więcej na temat: esport
Reklama