Esport w Polsce zrobił kolejny krok w stronę rozwoju. Podczas drugiego kongresu Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich elektroniczna rozgrywka została oficjalnie dodana do dyscyplin obejmowanych przez komitet. Oficjalne członkostwo zostało złożone na ręce Adriana Kostrzębskiego.
PKSN szansą dla esportu w kraju
Esport w Polsce to prężnie działający rynek. Jednym z największych problemów dla elektronicznych zmagań był jednak brak odpowiednich struktur oraz prawnego podejścia do tematu. Od jakiegoś czasu zaczęło się jednak mówić, że w tym celu podjęte zostaną odpowiednie kroki. Odpowiednie działania mogą bowiem znacząco wpłynąć na to pozytywne postrzeganie esportu w szerszym gronie odbiorców. Taka okazja pojawiła się od Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich.
PKSN już w marcu tego roku poważniej zainteresował się esportem. Podczas IEM Katowice komitet zebrał kilkunastu członków, którzy zjawili się na turnieju. Powodem takiego obrotu sytuacji było sprawdzenie przez działaczy, jak wygląda nowoczesna rozrywka. Ponadto chcieli oni zwrócić uwagę na nowoczesną technikę sceniczną. Delegacja miała okazję obejrzeć imprezę "od środka", dzięki czemu lepiej poznała tajniki esportowej rozrywki.
Esport sportem nieolimpijskim
Finalnie porozumienie między PKSN i esportem nastąpiło podczas drugiego kongresu komitetu. Na ręce prezesa Polskiego Związku Sportów Elektronicznych, Adriana Kostrzębskiego, złożone zostało oficjalne dołączenie do struktur. - Dla naszej społeczności to olbrzymia nobilitacja. Po wielu latach walki z tym, że gry to zło, pokazaliśmy, iż to rozrywka - powiedział Kostrzębski.
Dołączenie PZSE ma wartość symboliczną, gdyż jest to pięćdziesiąty członek Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich. Po części oficjalnej głos zabrał sam Kostrzębski, który przedstawił reszcie członków, jak rozwinął się polski esport, prezentując dodatkowo dzisiejsze dokonania elektronicznej rozgrywki w Polsce. Działacze mogli m.in. zobaczyć, iż w ten rynek inwestują również kluby piłkarskie, np. Legia Warszawa. - Polski esport jest niewątpliwie wyznacznikiem trendów na skalę światową - stwierdził w trakcie wystąpienia Kostrzębski.
PKSN ważnym ośrodkiem sportu w Polsce
Konferencja odbyła się w siedzibie Centrum Olimpijskiego. Na początku wydarzenia doszło do oficjalnego zaprezentowania kolejnego porozumienia, jakie podpisali między sobą prezesi Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich. Tym samym oba podmioty rozpoczęły szeroko zakrojoną współpracę, która być może sprawi, że jednym z elementów korelacji będzie wprowadzenie kilku dyscyplin nieolimpijskich na nadchodzące Igrzyska. Taką informację podczas swojego przemówienia ogłosił prezes PKOl - Andrzej Kraśnicki.
Polski Komitetem Sportów Nieolimpijskich to, zdaniem członków komitetu, innowacyjna inicjatywa na świecie. Jednym z efektów działań PKSN stanowiło World Games, jakie miało miejsce w 2017 roku. Impreza przyciągnęła do siebie 100 krajów, rywalizujących w kilkudziesięciu dyscyplinach. Organizacja takiej imprezy było odzewem w stronę liczby odbiorców sportów niezwiązanych z Igrzyskami Olimpijskimi.
Patryk Głowacki