W dzisiejszej odsłonie naszej serii o najsłynniejszych broniach z gier wideo przyjrzymy się pistoletowi maszynowemu MP5. Ta niemiecka produkcja była dostępna w wielu różnych legendarnych tytułach.
Historia powstania
Historia pistoletu maszynowego MP5 sięga 1966 roku. Od samego początku produkcją zajmuje się ta sama firma - Hecker & Koch z Oberndorfu nad Neckarem. Bardzo szybko, bo już w tym samym roku MP5 zostało wdrożone do wyposażenia niemieckiej policji federalnej i granicznej oraz niektórych oddziałów wojskowych w Niemczech oraz kilku innych krajów. Dziesięć lat później wprowadzono pierwsze modyfikacje. Został wprowadzony magazynek łukowy.
Dane techniczne
Nie można sprecyzować dokładnych danych technicznych pistoletu maszynowego MP5, gdyż powstało wiele różnych modyfikacji tej broni. Jego waga wynosi od dwóch do trzech kilogramów, a długość broni z kolbą stałą mierzy 680 oraz 780 milimetrów (w zależności od rodzaju). Pociski używane do tego pistoletu, to 9x19 Parabellum, produkowane również w Polsce.
Obecność w grach wideo
Pistolet maszynowy MP5 był wdrażany do wielu gier video. Swoją popularność zyskał szczególnie w Counter-Strike’u 1.6, który był jedną z pierwszych popularnych gier esportowych w historii sportów elektronicznych. Broń była lubiana przez graczy szczególnie z uwagi na bardzo korzystny stosunek ceny do jakości. Znany pod nazwą K&M Sub-Machine Gun posiadał magazynek, który mieścił 30 pocisków.
Pistolet zadawał "w głowę" 104 punkty obrażeń, gdy przeciwnik nie miał na sobie hełmu, zaś gdy go posiadał, wartość ta spadała do 51 punktów. Używać mogli go zarówno gracze po stronie antyterrorystów, a także po przeciwnej stronie - jako terroryści. Ku niezadowoleniu wielu graczy, po obecności w kilku różnych odsłonach CS-a został wycofany i nie pojawił się w najnowszej części - Global Offensive.
Po wielu latach próśb ze strony bardziej i mniej profesjonalnych graczy, producent Counter-Strike’a - Valve postanowiło ponownie dodać do gry MP5. Tym razem pistolet został wyposażony w tłumik. MP5-SD - bo tak brzmi jego pełna nazwa w CS:GO kosztuje zaledwie 600 dolarów. Został również wzmocniony, w porównaniu do swojego poprzednika.
W najnowszej wersji zadaje on 107 punktów obrażeń bez hełmu, zaś z nim aż 66 punktów. Problemem jest jednak niska dokładność wystrzeliwanych pocisków. W dobie skuteczniejszych karabinów, MP5 nie jest częstym wyborem graczy w CS:GO. Być może zmieni się to w przyszłości, gdy broń zostanie wzmocniona przez studio Valve.
Inną, bardzo znaną produkcją, w której znalazł się ten pistolet jest Grand Theft Auto. Z MP5 można było korzystać w GTA: Vice City, San Andreas, IV oraz V, a także w dodatkowych wydaniach takich jak: Liberty City Stories oraz Vice City Stories. W serii GTA była to broń główna organów takich jak: FIB (odpowiednik FBI), NOOSE (oddział antyterrorystyczny) oraz oddziałów armii amerykańskiej.
Krzysztof Chałabiś