Startują eliminacje do kadry eFutbolu

Zbigniew Boniek /AFP

​Polski Związek Piłki Nożnej ogłosił, że od 30 listopada będzie można rozpocząć kwalifikacje do kadry narodowej w eFutbolu. Wtedy ruszy pierwszy z czterech turniejów w eFootball Pro Evolution Soccer. Czterej najlepsi gracze zmierzą się w prestiżowym eEuro 2020.

Rząd, PZPN oraz Ekstraklasa działają

W ostatnim roku scena wirtualnych graczy piłki nożnej bardzo mocno rozwinęła się w naszym kraju. Zainteresowanie wyrazili Prezydent Andrzej Duda, Premier Mateusz Morawiecki oraz Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej - Zbigniew Boniek. Te trzy ważne osoby sprawiły, że o graczach FIFY oraz PES mówi się dużo w mediach. Nie wolno zapominać również o projekcie Ekstraklasa Games, gdzie wyłaniany jest Mistrz Polski, a turniej organizowany jest z ramienia Ekstraklasy S.A. przy współpracy z EA Sports.

Reklama

W połowie roku została powołana przez Prezydenta Andrzeja Dudę Narodowa Drużyna Esportu, w skład której wchodzili gracze FIFY. Było to związane z hucznymi wydarzeniami, jak między innymi oficjalne zaprezentowanie zawodników w Pałacu Prezydenckim podczas oficjalnej konferencji z mediami.

Zbigniew Boniek jako prezes piłkarskiego związku również nie chciał być bierny i zapowiedział powołanie reprezentacji narodowej. To była dość zaskakująca deklaracja, gdyż były piłkarz między innymi Juventusu oraz AS Romy wcześniej dość sceptycznie wypowiadał się na temat gier video.

Nie tylko FIFA. PES też się liczy

Większość ludzi jest przyzwyczajona, że jeśli mowa o graczach wirtualnej rozgrywki w piłkę nożną, to mamy na myśli grę z serii FIFA. Warto zauważyć, że scena eFootball Pro Evolution Soccer działa równie prężnie i to KONAMI, nie EA Sports, stworzy turniej eEuro 2020, gdzie będzie można wyłonić mistrza Starego Kontynentu.

Polacy też wezmą udział w tych rozgrywkach. Najpierw jednak trzeba będzie przejść kilka szczebli eliminacji, które startują już 30 listopada. Dostępne będą cztery terminy - 30 listopada, 1 grudnia, 3 grudnia a także 5 grudnia. Z tych eliminacji zostanie wyłoniona najlepsza szesnastka graczy. To oni trafią do fazy grupowej, z której będzie wyłoniony najlepszy gracz, który dostanie miejsce w reprezentacji narodowej. To jednak nie koniec.

Pozostałe trzy miejsca będą do wywalczenia w wielkich finałach 15 grudnia. Można do nich się dostać, zajmując miejsce w czołowej szóstce fazy grupowej. Kadra łącznie będzie się składała z czterech graczy. Co ważne, będzie to turniej na Play Station 4. Z ramienia esportowego turniej wspierany jest przez Electronic Sports League. Finały turnieju odbędą się w Londynie.

Esportowy PES ożyje?

Nie ma co ukrywać, że pod każdym względem produkt od KONAMI stoi w cieniu FIFY. Turnieje takie jak ten, dają jednak nadzieje fanom japońskiego tytułu, że "Elektronikom" z Kanady wyrośnie konkurencja na dużą miarę. W końcu to KONAMI organizuje esportowe Mistrzostwa Europy w piłkarskiej grze i to do nich należy licencja na turniej.

Można się spodziewać, że umowa z UEFĄ jest dużym krokiem naprzód, by o tytule stało się jeszcze głośniej i jej typowo esportowy aspekt rósł w siłę. Nie wiadomo na razie czy profesjonalne ligi takie jak Premier League czy Primera Division zdecydują się na tworzenie specjalnych lig dla PESa. Można jednak spodziewać się, ze ewentualny sukces wirtualnych Mistrzostw Europy zwróci uwagę na ten tytuł i stanie się równorzędnym konkurentem dla FIFY.

ESPORTER
Dowiedz się więcej na temat: eFutbol

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy