Reklama

Wisła Kraków zainwestuje w esport

Arkadiusz Głowacki (z prawej) podczas meczu z Zagłębiem /PAP/Stanisław Rozpędzik /INTERIA.PL/PAP

Wiceprezes Wisły Kraków - Damian Dukat oficjalnie ogłosił, że "Biała Gwiazda" zakłada drużynę esportową. Jest to już kolejny taki ruch ze strony drużyny polskiej LOTTO Ekstraklasy.

Czym jest esport?

Esport to zawodowe rozgrywki w gry komputerowe, gdzie zawodnicy dwóch drużyn rywalizują ze sobą w turniejach online (przez Internet, z domu) lub LAN-owych. Czyli takich, które odbywają się w konkretnym miejscu, najczęściej jest to hala sportowo-widowiskowa.

W tym przypadku prawdopodobnie chodzi o grę z serii FIFA. Każdy miłośnik piłki nożnej choć raz rozegrał spotkanie na wirtualnym boisku w FIFIE. Wcielamy się tam w jedną z dziesiątek dostępnych drużyn i możemy kierować klubem lub własną wirtualną karierą.

Reklama

Obecnie FIFA jest jednym z czołowych tytułów esportowych, pomimo, że nie jest tak chętnie oglądana na platformach streamingowych jak chociażby takie gry jak CS:GO czy League of Legends.

Realne drużyny na wirtualnych boiskach

Krakowska Wisła jest już kolejnym polskim klubem, który zakłada swoją drużynę esportową. Wcześniej na taki krok zdecydowały się między innymi Wisła Płock, Piast Gliwice czy Legia Warszawa. Ten ostatni klub nawet zorganizował turniej esportowy na swoim stadionie o nazwie Legia eSports Cup. Do Warszawy wówczas przyjechali gracze zakontraktowani w takich klubach jak: Paris-Saint Germain, Manchester City czy Schalke 04 Gelsenkirchen.

Dynamiczny rozwój drużyn esportowych wchodzących w skład klubów sportowych to efekt rosnącej wartości rynku gamingowego na świecie. Specjaliści spekulują, że niebawem może ona przebić rynek sportowy, pod względem swojej wartości.

Kluby to dostrzegają i szukają w esporcie szansy na powiększenie swoich budżetów. Nic więc dziwnego, że po graczy esportowych sięgają największe potęgi piłkarskie takie jak: PSG, Ajax Amsterdam, Manchester City czy AS Monaco.

Wirtualna drużyna niebawem w Krakowie?

Od kilku miesięcy krążyły pogłoski, jakoby władze Wisły Kraków miały w planach inwestycję w drużynę esportową, a dokładniej FIFY.

Jeden z czołowych sterników klubu dodał, że działanie ma charakter również marketingowy. Kiedy poznamy więcej szczegółów dotyczących drużyny? Na razie tego nie wiemy. Pewne jest jednak, że o Wiśle jeszcze będzie głośno w środowisku esportowym.

Krzysztof Chałabiś

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy