Czym dokładnie jest promesa zatrudnienia?

Rekrutacja to czas niezwykle ważny, który wpływa na możliwość zdobycia nowego zatrudnienia. Niekiedy jednak dana osoba otrzymuje propozycję pracy, jednak nie chodzi o pracę już zaraz, ale za jakiś czas. Wtedy zarówno pracownik, jak i pracodawca chcą postawić na pewnego rodzaju zabezpieczenie ich porozumienia. Jednym z narzędzi, które buduje most między obietnicą a realizacją współpracy, jest nic innego jak promesa zatrudnienia. Warto dowiedzieć się o niej więcej.

  • Promesa zatrudnienia to dokument, który stanowi oficjalne potwierdzenie przyszłego zatrudnienia osoby w danej firmie.
  • Promesę zatrudnienia najczęściej stosuje się, gdy dana osoba może zacząć pracę dopiero za kilka miesięcy lub w tym czasie musi zostać spełniony konkretny warunek zatrudnienia np. ukończenie studiów.
  • Dokument ten stanowi gwarancję przyszłego zatrudnienia, a niewywiązanie się z ustaleń może mieć konsekwencje finansowe.

Promesa zatrudnienia - co to takiego

Promesa zatrudnienia stanowi oficjalnie przyjęte zobowiązanie pracodawcy do zatrudnienia pracownika w swojej firmie. Najczęściej wyraża się ją w formie pisemnej, która podpisują obydwie strony. To nie tylko zabezpieczenie dla pracownika, ale także dla pracodawcy. Dokument ten stanowi wstępne porozumienie między przyszłym pracownikiem a pracodawcą, określające przy tym kluczowe warunki przyszłej umowy o pracę. Warto przy tym zdawać sobie sprawą, że w większości przypadków promesa zatrudnienia jest wykorzystywana w procesach rekrutacyjnych, kiedy zatrudnienie jest uzależnione od spełnienia określonych warunków, takich jak ukończenie studiów, uzyskanie niezbędnych certyfikatów czy pozytywne przejście okresu próbnego. Niekiedy także wiąże się to z faktem, że dana osoba może rozpocząć pracę dopiero za kilka miesięcy ze względu na inne zobowiązania zawodowe lub osobiste. Warto także zdawać sobie sprawę, że promesa zatrudnienia zalicza się do umów cywilnoprawnych.

Znajdź dla siebie ciekawą ofertą, w wyszukiwarkę wpisz "praca IT Opole", a z pewnością odkryjesz liczne propozycje zatrudnienia.

Kiedy stosuje się promesę zatrudnienia?

Promesa zatrudnienia jest stosowana w wielu odmiennych sytuacjach. Najczęściej wybiera się ją, gdy zatrudnienie zależy od spełnienia określonych warunków np. dokończenie studiów lub gdy rozpoczęcie pracy ma nastąpić w przyszłości, ponieważ dana osoba ma nadal inne zobowiązania. Dodatkowo dokument ten ma także zastosowanie w przypadku zatrudnienia obcokrajowców, ponieważ niekiedy potrzebują takie poświadczenie, aby starać się o pobyt w danym kraju. Co więcej, promesę zatrudnienia wykorzystuje się również w branżach, gdzie istnieje duża konkurencja o wykwalifikowanych pracowników, aby w ten sposób zabezpieczyć zatrudnienie wartościowego kandydata. Dodatkowo promesa może być także przydatna dla osób zmieniających miejsce zamieszkania w celu podjęcia nowego zatrudnienia.

Interesuje Cię praca w Hajnówce? Sprawdź oferty na Pracuj.pl

Elementy promesy zatrudnienia

Promesa zatrudnienia powinna zawierać przynajmniej kilka kluczowych elementów, oto one:

  • Dane pracodawcy i pracownika - chodzi oczywiście o pełną nazwę firmy oraz dane kontaktowe, a także należy podać imię i nazwisko przyszłego pracownika.
  • Stanowisko pracy - w promesie musi zostać zapisane stanowisko przyszłego pracownika najlepiej z krótkim opisem jego przyszłych obowiązków.
  • Warunki zatrudnienia - chodzi tutaj o podanie wysokości wynagrodzenie, typy umowy, a przy tym także wymiaru czasu pracy.
  • Warunki spełnienia promesy - czasami w promesie zatrudnienia znajdują się informacje o warunkach, które muszą zostać spełnione, aby doszło do faktycznego zatrudnienia (np. ukończenie kursu, uzyskanie wymaganego stopnia edukacji).
  • Termin zawarcia umowy o pracę, a także kwota ewentualnego odszkodowania, gdyby nie doszło do zatrudnienia lub warunki zostały złamane.

Znaczenie promesy zatrudnienia

Promesa zatrudnienia ma sporo korzyści zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Dla pracodawcy jest to dobry sposób na zabezpieczenie zatrudnienia pracownika, który ma pożądane kwalifikacje i umiejętności, szczególnie gdy na rynku jest spora konkurencyjność. Natomiast dla pracownika, promesa stanowi pewnego rodzaju gwarancję przyszłego zatrudnienia, dzięki czemu można lepiej planować swoją przyszłość zawodową - zarówno, gdy chodzi o pracę w Warszawie, czy innym mieście.

Prawne aspekty promesy zatrudnienia

Chociaż promesa zatrudnienia nie jest równoznaczna z umową o pracę, ma moc prawną, a to oznacza, że obie strony są zobowiązane do jej realizacji pod rygorem odpowiedzialności prawnej. W przypadku niespełnienia warunków promesy przez jedną ze stron druga strona może domagać się odszkodowania.

Podsumowanie

Jak zatem widać, promesa zatrudnienia jest bardzo cennym narzędziem w procesie rekrutacyjnym, pozwalającym na wstępne ustalenie zasad przyszłej współpracy. Ważne jest jednak, aby każda zainteresowana strona dokładnie zapoznała się z treścią dokument przed podpisaniem, aby mieć pełną świadomość przyjętych zobowiązań.

artykuł sponsorowany
materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy