Jak wybrać idealną mysz gamingową? Rodzaje czujników, stopień czułości i kluczowe cechy do rozważenia

Wyróżnikiem idealnej myszy gamingowej jest szeroki zakres rozdzielczości określany poprzez jednostki DPI, wysoka czułość a także odpowiednia jakość wykonania. Decyzja o wyborze myszki musi być bardzo dokładnie przemyślana, ponieważ w przeciwnym razie może okazać się, że to akcesorium w znaczącym stopniu będzie negatywnie wpływać na komfort rozgrywki. W niniejszym artykule wyjaśniamy, czym należy kierować się podczas wybierania idealnej myszy dedykowanej graczom. Zapraszamy do lektury.

Mysz dla gracza - dlaczego jest tak istotna?

Wydawać by się mogło, że mysz to niewiele znaczące akcesorium dla gracza w porównaniu z komputerem i jego poszczególnymi podzespołami. Okazuje się, że jest wprost przeciwnie. Wynika to oczywiście z faktu, iż podczas wielu rozgrywek niezwykle liczy się czas reakcji. O tym, kto wygra konkretne starcie, niejednokrotnie decydują jedynie ułamki sekund. W takich przypadkach posiadanie odpowiedniej myszki dostosowanej do potrzeb graczy wydaje się być absolutną koniecznością. 

Tylko perfekcyjnie dobrana myszka pozwoli graczowi na szybkie poruszanie się po mapie, efektywne i celne oddawanie strzałów, a w konsekwencji pokonanie wszystkich przeciwników. Decyzję o wyborze myszki trzeba podejmować po uwzględnieniu różnorodnych czynników. Warto analizować je bardzo dokładnie, aby mieć pewność, iż zakupiony sprzęt pozwoli nam na realizowanie rozgrywek na najwyższym poziomie. Najlepsze myszki gamingowe znajdziesz na Morele.net

Rodzaje czujników: laserowy czy optyczny?

Jednym z najważniejszych parametrów, na który koniecznie trzeba zwracać uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej, jest rodzaj czujnika zastosowanego w danej myszce. Dwa najpopularniejsze to czujniki optyczne oraz laserowe. Oba rozwiązania łączy fakt, iż diody są położone za układem soczewek i emitują światło oraz oświetlają powierzchnię, po której porusza się myszka. Wiązka światła obija się od podłoża, rozprasza się, a następnie wraca do mini kamery rejestrującej wszystko to, co widzi. Później procesor sygnałowy przystępuje do obliczeń przesunięć, a w konsekwencji gracz widzi na ekranie przesuwający się kursor. 

Oba rodzaje różnią się typem przesyłanego światła. W przypadku myszy optycznej jest to dioda LED, zaś w przypadku laserowej, zgodnie z nazwą, jest to wiązka laserów. To drugie rozwiązanie gwarantuje większą czułość oraz dokładność. Jednocześnie wadą lasera jest to, że odczytuje on w bardzo dokładny sposób fakturę powierzchni, po której się porusza. Może to stanowić duże utrudnienie na nierównych powierzchniach, ponieważ grozi dużym prawdopodobieństwem utraty płynności. W przypadku inwestycji w mysz laserową trzeba pamiętać, że będzie to wiązało się z koniecznością stosowania jej wyłącznie na gładkich powierzchniach. 

Mysz laserowa może też działać znacznie mniej efektywnie po oderwaniu jej od podłoża. W przypadku myszy optycznych tego typu zjawisko nie występuje - tam kursor na ekranie od razu zostanie unieruchomiony. To duże zagrożenie dla osób korzystających z myszy laserowej - po podniesieniu myszki do góry kursor na ekranie może zacząć przemieszczać się w nieograniczony sposób po ekranie. 

DPI - czułość ma znaczenie

Mianem DPI określa się rozdzielczość - jest to liczba punktów obrazu, która przypada na każdy cal. Specjaliści wskazują, że w przypadku myszy dla graczy absolutne minimum to 1600 DPI. Im wartość ta jest wyższa, tym lepiej.

artykuł sponsorowany
materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy