FIFA: ponadczasowy hit gamingowy

FIFA 23 na rynku zadebiutowała 30 września 2022 r. i... w sześć miesięcy przebiła łączną sprzedaż poprzedniczki, zaliczając jednocześnie najlepszy debiut w historii marki. O prawdziwym fenomenie serii świadczy jednak coś innego: w rankingach najlepiej sprzedających się gier minionego roku znajduje się nie tylko najnowsza odsłona, ale również FIFA 22.

W zestawieniu najlepiej sprzedających się gier w 2022 r. znalazły się także m.in.: Call of Duty: Modern Warfare 2 (najpopularniejsza gra w Stanach Zjednoczonych), Elden Ring, God of War Ragnarok, Horizon Forbidden West czy Madden NFL 23. Największe wrażenie robi jednak obecność aż dwóch części odsłon serii FIFA: zarówno ostatniej, jak i poprzedniczki. W czym tkwi niewątpliwy fenomen serii?

FIFA 23: droga do sukcesu

Na sukces gier z serii FIFA składa się wiele czynników. Po pierwsze, piłka nożna to jeden z najbardziej popularnych sportów na świecie - FIFA przyciąga więc graczy z najróżniejszych krajów i kultur. Nie może dziwić, że miliony fanów chcą wcielić się w swoich idoli i na konsoli bądź PC-cie samodzielnie rozegrać mecz.

Po drugie, to świetna produkcja do rywalizacji z żywymi przeciwnikami - czy to na kanapie podczas imprez ze znajomymi lub spotykań z rodziną, czy przez sieć. Pamiętajmy też, iż to jedna z najpopularniejszych gier e-sportowych. Produkcja przyciąga zatem profesjonalnych graczy, którzy rywalizują w turniejach o wysokie nagrody finansowe.

Regularne aktualizacje i dodatkowe zawartości, najróżniejsze aspekty społecznościowe, piłkarze z pierwszych stron gazet na pudełku - wszystko to również nie jest bez znaczenia. Efekt? Gra PS4 FIFA 23 bije kolejne rekordy popularności i sprzedaży. Gracze i fani piłki nożnej kolejny raz rozgrywają mecz za meczem licencjonowanymi drużynami narodowym i klubowymi na dziesiątkach z dbałością odwzorowanych stadionów. I świetnie się przy tym bawią.

Tryby gry, czyli do wyboru, do koloru

Jak grać w FIFA 23? - to pytanie zadają sobie przede wszystkim nowi gracze, dla których FIFA 23 jest pierwszą grą z serii, w którą mają okazję zagrać. Tym bardziej że sposobów na zabawę nie brakuje, by wymienić najważniejsze z nich: Kariera, FIFA Ultimate Team, Volta, Sezony i Wirtualne kluby. Każdy z trybów ma swoją specyfikę i odpowiada na różne oczekiwania. Dla przykładu Kariera polecana jest osobom, które celują w zabawę offline, a FIFA Ultimate Team - do rywalizacji online.

Wspomnieć warto o nowym trybie, czyli FUT 23 Chwile. W tym przypadku gracz zostaje wrzucony w najróżniejsze fragmenty meczów, a następnie poproszony zostaje o wykonanie konkretnych zadań. Przykład? Cztery udane podania po ziemi z rzędu i przekroczenie połowy boiska. Coś dla siebie znajdą również fani poprowadzenia ulubionego klubu w trybie menedżerskim.

Udoskonalona mechanika, większy realizm (Hypermotion 2.0!), mnóstwo opcji i możliwości rozgrywki (w tym, po raz pierwszy w historii serii, szansa na rozgrywanie spotkań klubowymi drużynami kobiecymi) - to największe różnice pomiędzy FIFĄ 23 a poprzedniczką.

Nie samą piłą nożną żyje gracz. W co jeszcze warto zagrać?

FIFA 23, podobnie jak cała seria, to bez wątpienia ogromny hit gamingowy. Nazwanie tego zjawiska fenomenem z pewnością nie będzie przesadą czy nadużyciem. Inne gry, o których będziemy pamiętać za kilka, a może nawet kilkanaście lat? Na PS4 nie brakuje produkcji, które bez wątpienia pasują do definicji słowa: ponadczasowe.

Najważniejsze z nich znajdziemy w przygotowanym przez specjalistów RTV Euro AGD rankingu "Najlepsze gry na PS4 - TOP 15 gier. Ranking 2023". Znajdziemy tam m.in. Tha Last of Us II, It Takes Two czy God of War. W zestawieniu nie zabrakło także gry Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Spośród gier, które trafiły do zestawiania, należy ponadto zwrócić uwagę na Marvel’s Spider-Man, choćby dlatego, że już niebawem ukaże się długo oczekiwana kontynuacja ciepło przyjętej zarówno przez fanów, jak i krytyków produkcji. Jeśli chodzi natomiast o ceny, obecnie za przystępne sumy można nabyć m.in. wspomniane już It Takes Two (idealna gra do zabawy we dwójkę!), ale też Grand Theft Auto V Edycję Premium, Far Cry 6 czy omawianą FIFĘ 23. To gry na PS4 (i nie tylko), które po prostu warto znać.

FIFA 23 ukazała się w wersjach na wszystkie wiodące platformy: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S, Nintendo Switch oraz Google Stadia.

 

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy