Reklama

Tokeny NFT technologią 2021 roku? Jaki jest rekord sprzedaży i skąd popularność zjawiska?

​Blockchain i tokeny NFT to nowoczesne technologie, które w drugiej połowie bieżącego roku w dużym stopniu zyskały na popularności. Zjawisko coraz częściej styka się również z branżą gier wideo, jak i z portalami streamerskimi, gdzie przeróżne osobistości wydają i handlują autorskimi tokenami. Za ile sprzedano najdroższy token?

Czym są tokeny NFT? Skąd popularność tego zjawiska?

NFT to niewymienialne tokeny, które funkcjonują w oparciu o technologię tzw. blockchain (łańcuch bloków). Między innymi na tych samych prawach działają popularne kryptowaluty. Łańcuch bloków jest systemem magazynowania informacji w formie silnie zdecentralizowanej. Rozproszenie danych oferuje dużą efektywność działania i wysoki wskaźnik bezpieczeństwa.

Niewymienialne tokeny to składniki aktywów, które w ostatnich kilku miesiącach zyskały na ogromnej wręcz popularności. Są oryginalne, niemożliwe do podrobienia, potwierdzone również certyfikatem prawdziwości i autentyczności. W praktyce token NFT to: animacja, awatar, ścieżka dźwiękowa czy nawet internetowy obrazek. Zwykle takie dzieło jest limitowane jeśli chodzi o dystrybucję i dostępność, co czyni go unikalnym i pożądanym.

Reklama

Tokenami można handlować dzięki specjalnej aplikacji. Co więcej, każdy taki token ma swoją własną historię posiadania, przez co wiemy np. kto był poprzednim nabywcą unikatowego przedmiotu.

Tokeny NFT w grach. Zakazać czy rozwijać?

Tokeny znalazły swoje szersze zastosowanie w grach komputerowych i mobilnych, a producenci sięgają po te technologie coraz częściej - z kilku różnych przyczyn. NFT mogą służyć jako forma płatności i transakcji w konkretnej produkcji. To działa także z korzyścią dla graczy, którzy chętniej sięgają po tytuł, w którym będą mogli się obłowić i wymienić zdobyte przedmioty czy walutę w grze na prawdziwe pieniądze.

Swego czasu, jedna z największych platform do grania - Steam, zdecydowała się ukrócić praktyki związane z kryptowalutami i tokenami NFT. W październiku tego roku, Valve zdecydowało się usunąć z bazy wszystkie tytuły, które pośrednio wykorzystywały właśnie te technologie.

Niemal w tym samym dniu, prezes konkurencyjnego Epic Games Store, Tim Sweeney przyznał, że chętnie przyjmie pod swoje skrzydła [na platformę Epic] wszelkie gry, który zechcą wykorzystać w sposób uczciwy łańcuch bloków, a co za tym idzie - kryptowaluty i omawiane tokeny.

Ponad 69 milionów dolarów za jeden obrazek. Hitowe - tokenowe transakcje

Everydays: The First 5000 Days to dzieło autorstwa cyfrowego artysty Mike’a "Beeple" Winklemanna, które sprzedało się za 69,3 milionów dolarów. Transakcji dokonano w marcu 2021 roku, a dzieło zostało zakupione przez inwestora z Singapuru, który za swój nowy nabytek zapłacił jedną z kryptowalut.

Cyfrowy przedmiot stanowi obraz będący kolażem codziennych zdjęć od 2007 roku aż do teraz. 5 000 kadrów uchwyconych każdego dnia i zlepionych w jedno wyznaczyła transakcję opiewającą na ogromną kwotę.

W ostatnim czasie, dużą furorę w sieci robią zdjęcia znudzonej małpy, które stają się wręcz ikonami popkultury. Jedno z takich zdjęć - "#605 Bored Ape Yacht Club" sprzedało się za 199 Ethereum (jedna z kryptowalut) co w przeliczeniu daje około 800 tysięcy dolarów.

Z kolei w listopadzie, znana "basenowa streamerka", w sieci występująca pod pseudonimem "Amouranth" sprzedała swój własny awatar w stylu punkowym jako token NFT za ponad 120 tysięcy dolarów.

Sytuacja na rynku tokenów zmienia się bardzo dynamicznie. Rekordowe transakcje w danym miesiącu, mogą być już zupełnie nieaktualne za kilka czy kilkanaście dni.

ESPORTER
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy