TOP 5 drużyn esportowych
Rozwój technologiczny na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat oraz coraz powszechniejszy dostęp do szerokopasmowego internetu sprawiły, że pojawiły się zupełnie nowe formy interaktywnej rozrywki, a wraz z nimi nowi idole nie tylko nastolatków.
Takim przykładem jest esport i związani z tą dyscypliną zawodnicy. Esport to nic innego, jak rywalizacja pomiędzy graczami komputerowymi. W przeciągu paru ostatnich lat okazało się, że ta dziedzina interaktywnej rozrywki bije wszelkie rekordy popularności, a rynek esportowy wart jest setki milionów dolarów i rok do roku sukcesywnie rośnie.
Jeszcze jakiś czas temu mało kto słyszał o takich postaciach jak PaszaBiceps, Taz czy Snax - teraz w mediach społecznościowy każdy post dotyczący któregoś z tych panów generuje wiele tysięcy odsłon i aktywności. Ich wspólnym mianownikiem jest jedna rzecz - występują w jednej z najpopularniejszych drużyn esportowych na świecie, jaką jest Virtus.pro, i mają miliony fanów na całym świecie.
Na sukces najlepszych esportowców na świecie mają wpływ nie tylko ich umiejętności, ale także profesjonalny sprzęt, który używają i który jest tworzony specjalne pod kątem szybkości reakcji na działania gracza. Ogromne znaczenie ma także jakość łącza internetowego, za pomocą którego możliwe jest rywalizacja sieciowa - najszybsze konfiguracje, jak np. Orange Światłowód, minimalizują ryzyko wystąpienia tzw. "lagów", czyli opóźnień w czasie reakcji gry na działania grającego.
Poniżej znajdziecie zestawienie pięciu popularnych w naszym kraju zespołów esportowych, które na swoje zmagania przyciągają ogromną widownie - przekonać się można było o tym odwiedzając katowicki Spodek podczas Intel Extreme Masters czy ostatnio krakowską Tauron Aren w trakcie zmagań PGL Major w Counter-Strike: Global Offensive.
Virtus.pro
To najbardziej znana drużyna esportowa w Polsce przede wszystkim dlatego, że w jej sekcji Counter-Strike: Global Offensive występują sami Polacy: Wiktor "TaZ" Wojtas, Filip "NEO" Kubski, Jarosław "pashaBiceps" Jarząbkowski, Janusz "Snax" Pogorzelski i Paweł "byali" Bieliński, a trenerem jest były gracz Jakub "Kuben" Gurczyński. Tak naprawdę drużyna wywodzi się z Rosji, gdzie została założona w 2003 roku, i tam też ma swoją siedzibę.
Wśród sekcji esportowych posiada wspomnianą już grę Counter-Strike: Global Offensive, a także Dota 2, League of Legends, Hearthstone i Quake Champions.
Z ciekawostek można wymienić dwa fakty - w listopadzie 2015 roku spółka USM Holdings postanowiła wesprzeć rozwój Virtus.pro dotacją ponad 100 milionów dolarów. W 2016 roku Polacy z Virtus.pro stali się drugą najlepiej zarabiającą drużyną podczas turniejów Counter-Strike: Global Offensive na świecie z łączną sumą 801 tys. dolarów wygranych podczas różnych eventów.
Fnatic
Fnatic to europejska drużyna esportowa, która powstała w 2004 roku i w której skład wchodzą zawodnicy z całego świata. Jej siedziba mieści się w Londynie, a poza tym Fnatic posiada biuro w Belgradzie i dom treningowy dla esportowców w niemieckiej Kolonii.
Z sekcji esportowych drużyna rywalizuje w takich grach, Call of Duty, Counter-Strike: Global Offensive, Dota 2, Heroes of the Storm, FIFA, League of Legends, Overwatch, i Vainglory.
Fnatic dwukrotnie zdobył nagrodę dla najlepszej drużyny esportowej roku - było to w 2006 i 2009 roku.
Ninjas in Pyjamas
NiP to jedna z najstarszych drużyn esportowych. Została założona w Sztokholmie w 2000 roku przez dwóch Szwedów: Tommy'ego Ingermarssona i Emila Christensena. Początki dla NiP były dość trudne i ze względów finansowych w 2002 roku organizacja została wchłonięta przez inny zespół esportowy, a mianowicie niemiecki SK Gaming. W 2005 roku Ninjas in Pyjamas została reaktywowana i przetrwała do 2007 roku.
Ponowna reaktywacja zespołu następuje w 2012 roku i aktualnie drużyna skupia się wyłącznie na dwóch grach: Counter-Strike: Global Offensive oraz Overwatch. W pierwszym przypadku cały zespół jest złożony ze Szwedów, w drugim z Finów. Jednym z największych ostatnich sukcesów NiP jest zdobycia 100 tys. dolarów podczas DreamHack Masters Malmö 2016.
SK Gaming
SK Gaming jest jedną z najpopularniejszych, najbardziej rozbudowanych i najstarszych drużyn esportowych na świecie. Powstała w 1997 roku w Niemczech i aktualnie ma siedzibę w niemieckiej Kolonii. Aktualnie drużyna skupia się na próbie dominacji pozostałych w trzech grach Vainglory, Counter-Strike i Hearthstone.
SK Gaming w ciągu tego roku zdążyło zgarnąć w turniejach CS:GO już ponad 650 tys. dolarów! To aktualnie jeden z najlepszych zespołów w Counter-Strike’a na świecie, a ich pojedynki z Polakami z Virtus.pro należą do najbardziej elektryzujących.
Gambit Esports
Bardzo młoda i prężnie działająca organizacja, która powstała w 2013 roku w Wielkiej Brytanii. Skupia się na najbardziej popularnych grach esportowych, czyli Counter-Strike: Global Offensive. League of Legends, Dota 2 i FIFA.
W 2016 roku dywizja grająca w CS:GO cztery razy stawała na najwyższym podium w prestiżowych turniejach z ogromnymi pulami nagród do zgarnięcia. W 2017 roku już dwa razy zawodnicy Gambit Esports sięgnęli po najwyższe trofeum, w tym raz w Krakowie podczas PGL, gdzie w puli nagród było aż 500 tys. dolarów.