Brytyjska służba zdrowia otwiera klinikę leczenia uzależnień od gier
Po tym jak Światowa Organizacja Zdrowia wciągnęła uzależnienie od gier na listę oficjalnie uznawanych chorób, wiele narodowych służb zdrowia postanowiło zrobić coś z tym problemem.
Uzależnienie od gier to bardzo poważna sprawa, szczególnie wśród młodych osób, a rozwój gier typu Playerunknown's Battlegrounds czy Fortnite, tylko pogłębia problem. Warto tylko wspomnieć, że twórcy tego drugiego tytułu doczekali się nawet kilku pozwów, w których są oskarżani o celowe czynienie produkcji bardziej uzależniającą.
Do tej pory narodowe służby zdrowia traktowały je jednak nieco po macoszemu, ale w maju tego roku Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie uznała uzależnienie od gier, co nakłada na rządy krajów członkowskich ONZ obowiązek organizacji badań w zakresie metod leczenia i prewencji.
Choroba gamingowa została tu określona jako niekontrolowane granie, w którym gracz nie jest w stanie przestać, nawet jeśli ma to negatywny wpływ na jego życie i zdrowie. Światowa Organizacja Zdrowia powoływała się tu na dwa samobójstwa młodych osób, które miały miejsce po zablokowaniu możliwości grania w Playerunknown's Battlegrounds w Indiach, 9-letnią dziewczynkę wysłaną na odwyk przez Fortnite czy ponad 200 rozwodów w UK, w których jako powód podano gaming.
Nic więc dziwnego, że po decyzji WHO służba zdrowia w Wielkiej Brytanii poważniej traktuje chorobliwe uzależnienie od gier i powołało do życia pierwszę publiczną klinikę leczenia tego schorzenia. Jak informuje The Guardian, została ona zaprojektowana do pomocy pacjentom w wieku 13-25 lat, którzy nie radzą sobie z ilością godzin spędzanych na graniu.
Oddział National Centre for Behavioural Addictions w Londynie jest otwarty dla osób, które zostały tam skierowane przez lekarzy prowadzących, a możliwe jest również odbywanie konsultacji online przez Skype’a. Jak twierdzi przedstawiciel NHS, Simon Stevens: - Potrzeby zdrowotne nieustannie się zmieniają, dlatego NHS nie może stać w miejscu. Nowa usługa jest odpowiedzią na rosnący problem, który jest częścią nieustającej presji, jaka jest wywierana w dzisiejszych czasach na młodych ludzi.
Daniel Górecki - ITHardware.pl