Reklama

FIFA 22: Gameplay realistyczny jak nigdy

​1 października na rynku pojawiła się FIFA 22. Najnowsza część słynnej serii gry piłkarskiej zaskoczyła swoją rozgrywką. Zmieniono całkowicie jej model, przez co wielu graczy ma problem z dostosowaniem się. Jednak trzeba przyznać, że wprowadzone innowacje są na korzyść.

Ostatnie części gry FIFA tuż po premierze były bardzo negatywnie odbierane przez wielu fanów. Wynikało to z dużej liczby błędów, glitchy, co bardzo irytowało miliony graczy. Wiele wskazuje na to, że FIFA 22 jest jedną z najlepiej wykonanych tuż po premierze w ostatnich latach. Pierwsze wrażenia są bardzo przyjemne, a rozgrywka, a w zasadzie jej fizyka i tempo bardzo zaskakują.

Trzeba przyznać, że minione lata przyzwyczaiły nas do tego, że mecze w FIFA nie ma zbyt wiele wspólnego z realistycznym futbolem. Mecze były rozgrywane w bardzo szybkim tempie, był to bardzo zręcznościowy tytuł. Teraz to jednak uległo zmianie. "Elektronicy" bardzo spowolnili gameplay. Odczuwa się to bardzo przy wyprowadzaniu ataków. Teraz jest to znacznie trudniejsze, gdyż efektywność dryblingów bardzo mocno spadła.

Reklama

Ma to jednak swoje plusy i minusy, gdyż twórcy zaimplementowali technologię Hypermotion. Polega ona na tym, że od teraz drużyna jest jednym organizmem. Komputer znacznie lepiej organizuje się w obronie, ale także łatwiej jest przeprowadzać ataki, gdyż jest więcej opcji w ofensywie i partnerzy lepiej się ustawiają. Jeśli mowa o bronieniu dostępu do bramki, to należy również wyróżnić animacje bramkarzy. Widać, że są odświeżona, a gra golkiperów stoi na wyższym poziomie, niż dotychczas. Nie zdarza się już tak wiele kuriozalnych błędów, mających wpływ na rozgrywkę.

Można śmiało powiedzieć, że jest to rewolucyjna zmiana i jej skutki odczuwamy od pierwszej chwili, jak włączymy mecz. Do gry dodano ponad 4000 nowych animacji, co również wpływa na całokształt odbioru rozgrywki. Bardziej doświadczony gracz może odczuć wrażenie, że EA poszło w stronę modelu, jaki przez lata prezentowało KONAMI w swoim Pro Evolution Soccer. Większy realizm meczowy właśnie nieco przypomina PES-a, który właśnie tym przyciągał do siebie konsumentów. Ulepszono również system pressingu kolegi. Jest to bardzo krótkotrwała metoda zabrania piłki przeciwnikowi, ale bardzo skuteczna.

Należy przyznać, że niewielu mogło się spodziewać tak dobrej rozgrywki, jaką serwuje nam FIFA 22 już od samej premiery. Najprawdopodobniej i tak czekają nas aktualizacje z poprawkami. Jednak gameplay nareszcie nie został zepsuty przez kanadyjskie studio i należy to uznać za bardzo duży postęp.

ESPORTER
Dowiedz się więcej na temat: FIFA 22