Reklama

Reklama

IEM Katowice 2022: Turniej, który przejdzie do historii. Garść ciekawostek i informacji

W niedzielę, oczy całego esportowego świata zwrócone były w kierunku katowickiego Spodka. To tutaj, jak co roku - rozegrał się jeden z najbardziej prominentnych turniejów w Counter-Strike: Global Offensive.

W tym roku w drodze wyjątku - katowicki Spodek przyjmował tylko tych fanów sportu elektronicznego, którzy mieli wykupiony bilet lub odpowiedni karnet upoważniający do wejścia na arenę. Z przyczyn obostrzeń związanych z globalną pandemią - zdecydowano się również odwołać targi IEM Expo, które cyklicznie gromadziły spore tłumy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Wszystko co powyższe nie przeszkodziło jednak entuzjastom CS:GO i StarCrafta 2, by tłumnie pojawić się na Spodku i dopingować swoje ulubione drużyny oraz zawodników, walczących o glorię, pieniądze, prestiż i chwałę.

Reklama

IEM Katowice 2022. Ciekawostki, informacje, newsy

Wielkie i historyczne zwycięstwo FaZe Clanu. Drużyna ta sięgnęła po triumf na turnieju typu LAN po ponad 800 dniach rozbratu z tego typu sukcesami. Ostatnie LAN-owe zwycięstwo odnotowali w kwietniu 2019 roku.

Håvard "rain" Nygaard, czyli zawodnik FaZe Clanu nie mógł wystąpić w fazie pucharowej IEM Katowice 2022 z powodu pozytywnego testu na COVID. Norweg dowiedział się o tym fakcie dosłownie na chwilę przed ćwierćfinałem.

"raina" zastąpił Justin "jks" Savage, który wygrywając turniej IEM Katowice napisał niezwykłą historię, bowiem było to pierwsze zwycięstwo australijskiego profesjonalnego zawodnika CS:GO na turnieju wysokiej rangi.

Wszystkie mecze fazy pucharowej, od ćwierćfinałów po sam finał - rozegrały się w najmniejszym możliwym wymiarze map (2-0 ćwierćfinały oraz półfinały i 3-0 w finałowym spotkaniu). Play-offy przyniosły więc kibicom zaledwie 11 map.

Najlepszy gracz na świecie, ukraiński zawodnik reprezentujący barwy Natus Vincere - Oleksandr "s1mple" Kostylev wygłosił na scenie katowickiego Spodka monolog i głośny apel traktujący o pokoju na świecie, zjednoczeniu i braterstwie w tych trudnych dla Ukrainy i świata czasach.

16-letni "m0NESY" w swoim LAN-owym debiucie udowodnił, iż jest wschodząca gwiazdą CS:GO. Młody Rosjanin swoimi akcjami i nieszablonowymi zagrywkami, bardzo szybko zdobył uznanie licznie zgromadzonej publiki, która głośno skandowała jego pseudonim.

IEM Katowice 2022 to turniej historyczny jeszcze pod innym względem. FaZe Clan sięgnęło po zwycięstwo ze wspomnianym wcześniej "jksem" w składzie, który pełnił rolę zawodnika rezerwowego (stand-in).

Finałowe spotkanie między FaZe Clanem a G2 Esports zakończyło się trzech mapach. Ale czy były to jednostronne starcia? Absolutnie nie! Na mapie Mirage doczekaliśmy się aż sześciu intensywnych, pełnych zwrotów akcji dogrywek. Na pierwszej planszy również niezbędna była do rozstrzygnięcia dogrywka.

"broky" wschodzącą gwiazdą światowego esportu. Łotysz uhonorowany został statuetką MVP dla najlepszego gracza turnieju. Warto dodać, że jest to jego pierwsza tego typu indywidualna nagroda.

Reprezentant FaZe Clanu - "ropz" doznał istnego emocjonalnego rollercoastera. Jego występ przed publiką katowickiego Spodka był silnie zagrożony. Estończyk odbywał bowiem 10-dniową kwarantannę w Warszawie. Sztab esportowca zdecydował się na wykonanie testu PCR w Katowicach. Dopiero ten okazał się negatywny, co umożliwiło gwieździe FaZe występ w dalszych rozgrywkach. "ropz" przytacza teraz tę historię i twierdzi, że na jej podstawie Netflix mógłby wyprodukować film tematyczny.

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy