Koronawirus, a IEM - czy jest problem?
IEM Katowice to jedna z największych esportowych imprez na świecie. W tym roku informacja ta nie jest tylko pozytywem, zważywszy na szalejącą epidemię koronawirusa. Czy faktycznie uczestnicy nachodzącego eventu mają się czego obawiać?
IEM problemem?
Mimo epidemii koronawirusa organizatorzy IEM-a Katowice zdecydowali się nie odwoływać turnieju. U niektórych taka decyzja spotkała się z krytyką, tym bardziej że w kilku krajach na świecie odwołano już tego typu imprezy. Głównym powodem kontrowersji jest liczba uczestników eventu, gdyż może ona osiągnąć liczbę ok. 200 tysięcy osób. Oprócz polskich fanów na trybunach na pewno pojawią się zagraniczni kibice.
Mimo realnego zagrożenia ESL zapewnia o kontroli sytuacji. Przede wszystkim organizacja założyła specjalny zespół do monitorowania epidemii. Jej głównymi zadaniami jest sprawdzanie aktualnego stanu związanego z koronawirusem oraz badanie stanu zdrowia zawodników, gości specjalnych, pracowników, a nawet fanów. Według pojawiających się informacji osoby, u których wykryta zostanie gorączka, nie zostaną wpuszczone do obiektu.
Wirus szaleje
Covid-19 to nowy typ wirusa, mutacja grypy, jaki grasuje na świecie,. Jego ognisko znalazło się w chińskiej prowincji Hubei. Choroba nie budzi wielu odmiennych objawów do zwykłej infekcji. Wyjątek stanowi zapalenie płuc, jakie może wystąpić u zarażonego.
Koronawirus cechuje się szybkim rozprzestrzenianiem, gdyż można go przenieść różnymi kanałami. Szczególnie niebezpieczny jest on dla osób starszych oraz ludzi mających problemy z odpornością. Aktualnie oficjalne statystyki mówią o ponad 80 tysiącach zarażonych. Z powodu wirusa zmarło 2770 osób.
Dość szybko choroba przedostała się jednak do innych krajów. Szczególny problem z koronawirusem, poza Chinami, posiadają Włochy, Korea Południowa oraz Iran, gdzie zmutowanego wirusa "złapał" nawet wiceminister zdrowia.
Ostatnie dni przyniosły nowe kraje, w których oficjalnie stwierdzono przypadki koronawirusa. Tym samym w Europie pojawiły się chore osoby w Austrii, Szwajcarii, Niemczech, Hiszpanii, Chorwacji, Francji, Wielkiej Brytanii i Szwecji.