Reklama

​Najpopularniejsze gry mobilne w 2022 roku. Te produkcje dominują w branży

Tkwimy w czasach, w których nie sposób nie docenić gier mobilnych, jako dużej części sektora wszystkich gier dostępnych na rynku. Prezentujemy listę najbardziej znanych na świecie gier mobilnych (na Androida oraz iOS), które cieszą się globalnie ogromną popularnością.

Gdyby jeszcze kilka lat temu stwierdził ktoś, że gry mobilne mocno zaakcentują swoją obecność w sporcie elektronicznym, to wszyscy eksperci i branżowi komentatorzy pukaliby się w głowę. Tymczasem rzeczywistość potrafi zaskoczyć bardzo mocno i przerosnąć najśmielsze oczekiwania oraz przypuszczenia.

Garena Free Fire

Wydany w 2017 roku battle royale dedykowany urządzeniom mobilnym znajduje się wśród najpopularniejszych gier w zestawieniu. Za powstaniem tego tytułu stoi singapurski deweloper i wydawca o nazwie Garena.

Reklama

Produkcja dwa lata po swojej premierze sięgnęła po istotny kamień milowy i została najchętniej pobieraną grą mobilną na świecie. Kilkanaście miesięcy później twórcy gry pochwalili się imponującym wynikiem - Free Fire przyciąga każdego dnia 150 milionów aktywnych graczy.

Free Fire to strzelanka, w której świat obserwujemy z perspektywy osoby trzeciej. W grze oprócz samego trybu battle royale, istnieje kilka mniejszych opcji takich jak np. Clash Squad czy Craftland (odpowiednik piaskownicy, trybu kreatywnego).

Garena Free Fire to produkcja, w której ochoczo organizowane są liczne turnieje przeznaczone profesjonalnym graczom. W minionym 2022 roku wszyscy zawodnicy zarobili z tych rozgrywek łącznie 5,9 mln dol., co plasuje mobilną strzelankę na trzynastym miejscu rankingu.

League of Legends: Wild Rift

Chociaż Riot Games coraz chętniej patrzy na rynek gier mobilnych i z inicjatywy tego producenta pojawia się coraz więcej zakus na to, by przeportować popularnego Valoranta na wydanie mobilne, to póki co na szczycie w portfolio firmy, jeśli chodzi o gry mobilne, znajduje się League of Legends: Wild Rift.

Wild Wift to w dużej mierze mobilna wersja najpopularniejszego na świecie MOBA - League of Legends. Jest jednak kilka wyjątków, które odróżniają tę grę od swojego oryginalnego odpowiednika. Mecze są krótsze, mapa jest mniejsza, a zdobywanie złota jest zdecydowanie łatwiejsze.

Co ciekawe, w 2022 roku to Wild Rift wygenerował większą pulę nagród ze wszystkich turniejów, które odbywały się w tej grze, w porównaniu do pecetowej wersji League of Legends. Mobilne wydanie gry znalazło się na szóstym miejscu rankingu z wynikiem 13,3 mln dol.

PUBG Mobile

Czas na produkcję, która generuje dla swoich producentów niesamowite liczby pod każdym niemal względem. PUBG Mobile powstał w 2018 roku jako mobilna adaptacja popularnej strzelanki battle royale o nazwie PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS.

Od tamtego czasu tytuł dedykowany systemom z iOS oraz Androidem zaskarbił sobie ogromne rzesze fanów. PUBG Mobile przekroczył niedawno 1,3 mld pobrań i wygenerował ponad 9 mld dol. zarobków dla producentów. Na ten moment strzelanka jest drugą najpopularniejszą grą mobilną na świecie.

PUBG Mobile to tytuł, który mocno zaistniał w sporcie elektronicznym. W samym ubiegłym roku łączna pula nagród we wszystkich ponad 70 turniejach w tej grze wyniosła 23 mln dol. Mamy tutaj do czynienia z klasycznym przykładem tego, że uczeń przebił mistrza. PUBG: Battlegrounds w oryginalnej wersji nie tylko cieszy się mniejszą grywalnością, to jeszcze profesjonalne rozgrywki w owym tytule nie niosą ze sobą tak potężnej gaży.

Arena of Valor (Honor of Kings)

Kolejna na prezentowanej liście gra z gatunku MOBA, która od kilku już lat podbija rynek produkcji mobilnych. Tytuł debiutował w 2016 roku na rynkach azjatyckich. Gracze z Europy i Ameryki Północnej otrzymali dostęp do tej gry rok później.

Chociaż Arena of Valor oferuje szereg rozmaitych, mocno zróżnicowanych pod względem rywalizacji, współpracy i współzawodnictwa trybów, to tym najpopularniejszym są rankedy 5 vs 5.

W minionym roku tytuł jeszcze silniej pokazał swoje znaczenie w sporcie elektronicznym. Pule nagród na wszystkich turniejach w tej grze przekroczyły 32 mln dol., plasując się tym samym na drugim miejscu ze wszystkich dostępnych rywalizacyjnych gier, ustępując dosłownie o włos innej grze z gatunku MOBA - Dota 2.

Pokemon GO

Już od ponad sześciu lat Niantic karmi swoją kurę, znoszącą złote jajka. Pokemon GO, choć z pozoru może wydawać się, że czasy świetności ma za sobą, to nic bardziej mylnego. Miejska gra fabularna o tematyce zbierania popularnych Pokemonów przy użyciu smartfona dalej utrzymuje przy sobie wierne i oddane grono graczy.

Społeczność ochoczo uczestniczy w wielu eventach i turniejach, a te co rusz organizowane są przez producentów. W pewien sposób Pokemon GO zrewolucjonizowało podejście do gier mobilnych, a marka sama w sobie jaką są Pokemony nie pozwala tej produkcji przejść w zapomnienie.

Stumble Guys

W ostatnich kilku latach branża doczekała się wysypu wielu battle royale’owych produkcji, których rozgrywka to swoisty death run z banalnym, lecz wciągającym gameplayem. Z całą pewnością do tego podgatunku zaliczymy Stumble Guys, dosyć nową produkcję, która coraz lepiej radzi sobie na rynku gier mobilnych.

Tytuł do złudzenia przypomina popularne Fall Guysy. Wcielając się w komiczną postać przemierzamy długi tor naszpikowany rozmaitymi przeszkodami. Tym, którym uda się przetrwać park wodny, pola wulkaniczne, średniowieczne pola zamkowe czy bombowe pola golfowe - przejdą do kolejnego etapu.

Stumble Guys to lekka, przyjemna gra wyróżniająca się kreskówkową grafiką i dosyć humorystycznym prowadzeniem.

ESPORTER
Dowiedz się więcej na temat: PUBG Mobile | pokemon go | League of Legends: Wild Rift | gry mobilne

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy