Reklama

Nie spodziewajcie się szybkiego powrotu Fortnite na iOS. Szef Epic wściekły

​Tim Sweeney, dyrektor generalny Epic Games, opublikował dokumenty sugerujące, że Apple utrzymuje hit Battle Royale Fortnite na czarnej liście w App Store i iOS.

Wszystko po długiej i przeciągającej się batalii prawnej między producentem iPhone'ów i twórcami Fortnite, która zakończyła się tym, że Apple zostało zmuszone do zezwolenia deweloperom na informowanie o innych metodach płatności (z pominięciem platformy giganta z Cupertino), a Epic do zapłacenia Apple 6 mln USD zadośćuczynienia.

Teraz Sweeney opublikował wiadomość na Twitterze, oskarżając Apple o wycofanie się z obietnicy powrotu ich hitu do sklepu z aplikacjami na iOS. "Apple skłamało" - napisał w tweecie. "Apple spędziło rok, mówiąc światu, sądowi i mediom, że z zadowoleniem przyjmą powrót Epic do App Store, jeśli zgodzi się grać według tych samych zasad, co wszyscy" - tłumaczy szef Epic Games. "Epic zgodził się na to, a teraz Apple wycofało się z obietnicy, dokonując kolejnego nadużycia swojej monopolistycznej władzy nad miliardem użytkowników" - czytamy dalej. "Wczoraj wieczorem Apple poinformowało Epic, że Fortnite zostanie umieszczony na czarnej liście ekosystemu Apple do czasu wyczerpania wszystkich apelacji sądowych, co może trwać nawet 5 lat".

Reklama

Przypominamy, że Apple usunęło konto programisty Fortnite firmy Epic, w wyniku czego Fortnite został zablokowany przed pojawianiem się na iPhone'ach, iPadach i tak dalej, w sierpniu zeszłego roku, po tym jak Epic zaczął umożliwiać graczom dokonywanie bezpośrednich płatności na rzecz firmy, z pominięciem App Store (i omijając jego obowiązkową 30% marżę na wszystkich transakcjach). To zrodziło konflikt i batalię sądową.

"Epic dopuścił się celowego naruszenia umowy i zaufania, ukrywając kod przed Apple i składając powiązane z tym nieprawdziwe informacje i pominięcia" - argumentowało Apple. "W swojej decyzji sąd uznał, że Apple ma prawo do działania tak, jak działało. Po prostu egzekwowało te prawa, czego jak pokazały wewnętrzne dokumenty [Epic], Epic Games się spodziewało".

Apple zauważyło, że sąd - w swoim 185-stronicowym orzeczeniu - zgodził się, że decyzja firmy o usunięciu dostępu programisty Epic była "ważna, zgodna z prawem i wykonalna". Dlatego firma nadal wyklucza Epic z App Store. Biorąc pod uwagę, że Epic powiedział, że odwoła się od decyzji podjętej przez sądy, prawdopodobnie można oczekiwać, że Fortnite pozostanie niedostępny na iOS jeszcze przez jakiś czas.

ESPORTER
Dowiedz się więcej na temat: Epic Games
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy