Peryferia gamingowe: Jak o nie dbać i co zrobić, gdy się zepsują?
Peryferia gamingowe to jedne z najczęściej używanych akcesoriów komputerowych. Ze względu na częstą eksploatację są one szczególnie narażone na różne uszkodzenia. Jednak które urządzenia dla graczy najczęściej ulegają awariom? Jakie problemy występują wśród nich najczęściej? No i przede wszystkim, jak dbać o swój sprzęt gamingowy oraz co zrobić, gdy jednak zostanie uszkodzony?
Częsta eksploatacja sprzyja awariom
Peryferia gamingowe są jednymi z najczęściej używanych akcesoriów komputerowych. Szczególnie, jeżeli znajdują się w posiadaniu zapalonego gracza, który spędza przed komputerem nawet kilkadziesiąt godzin tygodniowo. Częsta eksploatacja tego typu sprzętu może sprzyjać uszkodzeniom, które w niektórych przypadkach są naturalnym następstwem regularnego użytkowania. Według wewnętrznych szacunków, w 2020 roku do naprawy w serwisach firmy Fixit, specjalizującej się m.in. w naprawach peryferiów komputerowych, najczęściej trafiały słuchawki, myszy oraz klawiatury.
Najpopularniejsze uszkodzenia
Rodzaje usterek peryferiów gamingowych mogą być różne. Według specjalistów z Fixit w przypadku słuchawek najczęściej spotykanymi rodzajami awarii są uszkodzenia kabli, wtyczek USB/jack oraz złamania pałąków. Uszkodzenia przewodów, brak łączności pomiędzy odbiornikiem a myszą, problemy ze scrollem, nieprawidłowa praca kursora oraz przycisków to natomiast usterki najczęściej dotykające myszy komputerowe. Wrażenie najbardziej wytrzymałego elementu wyposażenia gracza sprawiają natomiast klawiatury, w przypadku których najczęściej występują problemy z klawiszami. Niektóre przyciski są częściej używane, w wyniku czego są one bardziej narażone na ryzyko wystąpienia awarii.
Zmniejsz ryzyko awarii
Prawdopodobieństwo pojawienia się niektórych uszkodzeń jest uzależnione nie tylko od częstotliwości, ale także od sposobu użytkowania sprzętu komputerowego. Większość wymienionych awarii słuchawek jest bowiem spowodowana różnego rodzaju przecięciami i przetarciami przewodów, a także złamaniami wtyczek oraz pałąków. Do uszkodzeń myszy komputerowych często przyczyniają się natomiast zabrudzenia scrolli oraz modułów optycznych. W przypadku klawiatur powszechnie spotykanym problemem jest z kolei brud pod klawiszami oraz zalania. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się niektórych z wymienionych wcześniej problemów.
Niektóre problemy możesz rozwiązać sam
Mimo odpowiedniego dbania o peryferia gamingowe, niektóre usterki są nieuniknione. Część z nich można jednak naprawić samodzielnie. Warto jednak pamiętać, że wszystkie ingerencje we wnętrze urządzenia, których nie dokonał autoryzowany serwis, będą skutkowały utratą gwarancji. Bez obaw można jednak dokonać podstawowych napraw.
Wykonanie niektórych z wymienionych napraw nie jest zresztą trudne i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Przykładem może być bardzo proste rozwiązanie problemu z odbiornikiem sprzętu bezprzewodowego.
Warto zaufać specjalistom
W przypadku poważniejszych uszkodzeń tym bardziej nie warto ryzykować. Zwłaszcza, że peryferia gamingowe najczęściej są objęte dwuletnią gwarancją. Warto jednak skorzystać z naprawy w serwisie nawet wtedy, gdy ta już wygasła. Koszt, w zależności od rodzaju usterki, z reguły nie powinien przekraczać połowy wartości sprzętu i waha się w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Próba samodzielnego uporania się z usterką może tylko pogorszyć sprawę, w niektórych przypadkach doprowadzając nawet do całkowitego uszkodzenia urządzenia. Warto jednak w ogóle zminimalizować ryzyko pojawienia się uzależnionych od nas problemów. Aby to zrobić, należy już dziś zadbać o często używane urządzenia, odpowiednio je zabezpieczając i poddając regularnej renowacji.