Pierwsza mapa esportowych talentów w Polsce
Już w ten weekend wielkie finały Pucharu Polski Cybersport rozgrzeją serca esportowych fanów śledzących rozgrywki toczące się na Poznań Game Arena 2017. Finałowe starcia zgromadzą najlepszych w tym sezonie zawodników Counter-Strike: Global Offensive i League of Legends.
W finałach w Poznaniu zagrają po 4 najlepsze drużyny CS:GO i LoL. W sumie 8 zespołów złożonych z 5 zawodników. Łącznie 40 najlepszych esportowców tego sezonu. Na liście uczestników są: PRIDE, tomorrow.gg, Venatores i OFF-MODE Black (CS:GO) oraz Illuminar Gaming, Team DPD, Pompa Team i Maestro Burgery (LoL).
Skąd pochodzą najlepsi esportowcy Pucharu Polski Cybersport?
Województwa (TOP3 regionów skąd pochodzą zawodnicy finałowych drużyn):
- Mazowieckie (15 graczy)
- Śląskie (9 graczy)
- Małopolskie (6 graczy)
Mazowieckie wraz z Warszawą dominują pod względem liczby graczy. Zaraz za nimi jest Śląsk, pięciokrotnie goszczący rozgrywki Intel Extreme Masters i będący jednym z najjaśniejszych punktów na światowej mapie esportu. Blisko podium, ex aequo plasują się województwa pomorskie i wielkopolskie, z których pochodzi po 5 ćwierćfinalistów PPC. Z regionów łódzkiego i podlaskiego pochodzi natomiast najmniej graczy - po 1 na województwo.
Analiza wieku 65 zbadanych graczy pokazała bardzo ciekawe dane, jeśli chodzi o wiek najlepszych esportowców. Średnia wieku graczy to niewiele ponad 20 lat. Nie oznacza to jednak, że profesjonalnym graczem nie można być w młodszym wieku. Najmłodszym uczestnikiem fazy pucharowej Pucharu Polski Cybersport jest zaledwie 15-letni Kacper Słoma grający pod pseudonimem "Inspired". Reprezentant drużyny Katastrofa Awionetki rywalizuje w rozgrywkach League of Legends. Katastrofa Awionetki to zresztą najmłodszy team całej fazy pucharowej. Średnia wieku zawodników to jedynie 17,6 lat. Najstarsi wiekiem, ale z pewnością nie starzy są zawodnicy SEAL Esports rywalizujący w Counter Strike: Global Offensive. Ich średnia wieku to 22 lata.
Jak długo zawodnicy grają w reprezentowane gry? W przypadku Counter Strike’a gracze deklarowali cały czas, jaki spędzili z tym tytułem, często zaczynając rywalizację od wcześniejszej wersji 1.6, przechodząc następnie do rozgrywek Global Offensive. Zawodnicy teamów CounterStrike średnio spędzili na grze w ten tytuł 5,6 lat. Największy staż mają gracze zespołu OFF-MODE, którzy średnio grają już 8 lat. Z kolei zawodnicy Proximy swoją przygodę z tą grą rozpoczęli nieco ponad 3 lata temu.
Staż graczy League of Legends jest niższy, ale to również za sprawą późniejszej premiery gry. Ćwierćfinaliści LoL na PPC grają w ten tytuł średnio od 4,5 roku. Weteranami można nazwać graczy Illuminar Gaming, którzy w LoL-a grają średnio od 6 lat. Reprezentanci Team Paper to z kolei młoda krew, która do świata tej niezwykle popularnej gry dołączyła nieco ponad 2,5 roku temu.
W Pucharze Polski Cybersport rywalizacja toczy się o 50 000 złotych - po 25 000 złotych na każdy tytuł. Szczegółowe informacje na temat Pucharu Polski Cybersport dostępne będą na oficjalnej stronie wydarzenia: https://play.eslgaming.com/poland/cybersport