Reklama

Rodziny ofiar strzelaniny w Uvalde pozywają Activision

Rodziny ofiar strzelaniny, do której doszło w szkole w Uvalde w 2022 roku wysunęły oskarżenia skierowane do Activision, czyli twórców (między innymi) serii gier wideo Call of Duty. Czy te sieciowe strzelanki, wydawane na pecetach i konsolach, rzeczywiście mogły przyczynić się do tragedii?

Rodziny ofiar strzelaniny w szkole w Uvalde, do której doszło w 2022 roku, złożyły pozwy przeciwko wydawcy Call of Duty, firmie Activision, oskarżając ją o "przygotowanie" 18-letniego sprawcy do popełnienia zbrodni, w wyniku której zginęło 19 dzieci, dwóch nauczycieli, a 17 osób zostało rannych.

Według informacji serwisu PC Gamer, pozwy zostały złożone w Kalifornii i Teksasie. Rodziny twierdzą, że zabójca kupił karabin Daniel Defense M4 V7 w dniu swoich 18. urodzin po zobaczeniu tej broni w Call of Duty.

Reklama

W pozwach pojawiła się argumentacja, że poprzez umieszczanie w swoich grach prawdziwej broni Activision jest "najbardziej efektywnym i najskuteczniejszym promotorem broni szturmowej w Stanach Zjednoczonych".

Rodziny ofiar kierują swoje oskarżenia również w stronę Instagrama (należącego do Meta oraz) producenta broni Daniel Defense, twierdząc, że gdyby nie technologia i gry wideo, społecznie izolowany nastolatek mieszkający na wsi w Teksasie nie miałby możliwości skontaktowania się z producentem broni.

Activision wyraziło swoje najgłębsze współczucie dla wszystkich dotkniętych masakrą, zaznaczając jednocześnie, że miliony ludzi na całym świecie cieszą się grami wideo, nie dopuszczając się przy tym okropnych czynów. Trudno nie przyznać im w tej kwestii racji. Prawdziwa broń pojawia się od wielu lat w filmach czy serialach, a raczej nikt (albo prawie nikt) nie twierdzi, że to przez nie dochodzi do tragedii, w których giną niewinni ludzie.

Stowarzyszenie Entertainment Software Association (ESA) - organizacja reprezentująca firmy z branży gier w Stanach Zjednoczonych i odpowiedzialna za wprowadzenie systemu ocen ESRB w latach 90. - nazwało pozwy bezpodstawnymi.

Call of Duty to jedna z najpopularniejszych serii strzelanek w historii gier wideo. Jej kolejne odsłony ukazują się rokrocznie, prezentując kampanie fabularne dla pojedynczego gracza, ale przede wszystkim tryby multiplayer, w których ścierać się z wirtualnymi żołnierzami z całego świata. Na 9 czerwca zapowiedziano prezentację kolejnej odsłony, zaplanowanej na ten rok.

ESPORTER
Dowiedz się więcej na temat: Call of Duty | Activision
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy