Reklama

Seniorzy aktywni w sporcie elektronicznym. Dla nich wiek to tylko liczba!

Sektor rozrywkowy w postaci gier wideo zdominowany jest przez młodych ludzi, ale coraz częściej do głosu w tej materii dochodzą także starsi, którzy potwierdzają, że nigdy nie jest się za starym na granie. Na świecie są nawet ludzie, którzy pomimo nie najmniejszego wieku z gier wideo zrobili sobie sposób na życie i spędzanie wolnego czasu.

Belgia ruszyła z inicjatywą dla seniorów. Rywalizowali w grach wideo

Kilka tygodni temu Belgia była organizatorem bardzo nietypowego, ale jakże ciekawego wydarzenia. Stworzono specjalne zawody w grach komputerowych dla seniorów w wieku powyżej 70 lat. Zespoły zawodników składały się z ludzi zamieszkałych w różnych ośmiu domach opieki w jednej z brukselskich dzielnic. Uczestnikom przyszło rywalizować o tytuł "mistrza esportu".

Do elektronicznego świata seniorzy wprowadzeni zostali przez koordynatorów, czyli głównie młodych ludzi, którzy pokazali starszym uczestnikom jak uruchomić konkretną grę i na czym tak naprawdę polega rywalizacja. Pieczę nad wydarzeniem sprawowała Belgijska Federacja Sportów Elektronicznych i organizacja Papy Booom, której działalność skupia się na zapobieganiu problemom samotności i izolacji wśród starszych.

Seniorzy uformowali esportowe drużyny. Chcą rywalizować i... łączyć pokolenia

Reklama

Bardzo ciekawa inicjatywa zrealizowana w Belgii to jednak nie pierwszyzna. Seniorzy już znacznie wcześniej, bowiem kilka lat temu, postawili swoje pierwsze kroki w świecie sportu elektronicznego. Furorę w Japonii robi drużyna o nazwie Matagi Snipers, która swoje nazewnictwo zaczerpnęła od lokalnej myśliwskiej grupy ‘matagi’.

Zespół z siedzibą w Akicie składa się z 16 członków, spośród których każdy posiada przynajmniej 65 lat. Matagi chce być seniorską drużyną esportową, której przyświeca kilka celów: podtrzymywanie zdrowotności, witalności, zapobieganie demencji oraz stanowienie pewnego pomostu pokoleniowego i budowanie społeczności między młodszymi ludźmi.

Jeszcze bardziej znaną esportową frakcją założoną przez seniorów jest skandynawskie Silver Snipers. To ekipa przyjaciół ze Szwecji, których łączy nie tylko wiek, ale także wspólna pasja i pochłanianie się przy grach wideo. Tej ekipie udało się nawet w przeszłości wygrać kilka mniejszych i większych esportowych turniejów w grze Counter-Strike, a francuski producent gier, firma Ubisoft, zapowiedziała stworzenie dokumentalnego filmu o "srebrnych snajperach".

Kroki w sporcie elektronicznym i w szeroko pojętej branży gier wideo stawia też ukraińska drużyna Ageless Shooters, której nazwa ma tylko potwierdzać, że wiek jest niczym więcej, jak zwykłą liczbą, a wszelkie stereotypy, nawet te silnie zakorzenione w kulturze, można bardzo łatwo przełamać.

Jednym z zawodników rywalizujących pod banderą tej drużyny jest emerytowany lekarz wojskowy w Marynarce Wojennej, który zakochał się w grach wideo, obserwując aktywności i pasje swoich dzieci. "Ukryłem przed nimi kabel zasilacza, by uniemożliwić im grę. Właśnie wtedy zapoznałem się z Counter-Strike’m" - tłumaczył senior w jednym z wywiadów.

Potem wszystko poszło już jak z płatka. Oleg dostrzegł ogromny potencjał w rywalizowaniu, złożył podanie do seniorskiej drużyny, która akurat poszukiwała zawodników chcących walczyć o szczytne cele na różnych szczeblach rozgrywkowych.

Od zauroczenia grą Fortnite, przez streamowanie i współpracę z IKEĄ

Świeżym przykładem udowadniającym, że stereotypowe granice są po to, aby je przekraczać, jest Cath Bowie. To 76-latka pochodząca ze Szkocji, która prężnie swoją karierę prowadzi w branży streamingowej. Seniorka regularnie nadaje z gry Fortnite w popularnym serwisie Twitch.

Działająca pod pseudonimem "GrumpyGran1948" Szkotka zaraziła się pasją do gry od swojego 24-letniego wnuczka, który bardzo regularnie uruchamiał swoją konsolę PlayStation 4 i przystępował do gry w Fortnite. Następnie jej kariera popłynęła do przodu bardzo dynamicznie.

Potencjał seniorki dostrzegł słynny streamer "SypherPK" obserwowany przez miliony fanów na całym świecie. Udało się doprowadzić do wspólnej rozgrywki, oczywiście transmitowanej na żywo na platformie Twitch. Ta przyniosła kolejną lawinę popularności na "babcię-gamerkę".

Jakiś czas temu Szkotka została ambasadorką firmy IKEA. Meblowy gigant wyposażył pokój seniorki w najnowszą kolekcję z serii Brannboll i zrealizował z 76-latką kilka materiałów promocyjnych do kampanii. Cath Bowie to bardzo bezpośredni dowód na to, że gry wideo są w istocie dla wszystkich bez żadnych barier wiekowych.

Gry wideo: dla seniorów to paleta korzyści!

Do gier wideo zdążyła przylgnąć dosyć pejoratywna łatka w mainstreamie. Niektórzy twierdzą, że gry powodują agresję i są mało ambitną opcją do spędzania wolnego czasu. Z drugiej strony szereg badań potwierdza, że takowa elektroniczna rozrywka pomaga hamować symptomy demencji starczej.

Gry wpływają na proces nieustannego myślenia, odpowiadają także za umiejętności poznawcze, szybkie podejmowanie decyzji, refleks oraz logiczne myślenie. Nie sposób też nie wspomnieć o koordynacji na linii palce - mózg, która jest nieodłączną częścią gier.

ESPORTER
Dowiedz się więcej na temat: esport
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy