Reklama

Streamowanie muzyki bez pozwolenia jest teraz przestępstwem w USA

​Senator Thom Tillis zdołał przemycić ciekawy zapis prawny w najnowszej ustawie pomocowej w USA, związanej oczywiście w koronawirusem. W ramach tej nowości - dość zgładzonej w porównaniu z oryginalną wersją - nielegalne streamowanie muzyki dla zysku jest teraz dużym przestępstwem.

Początkowo Tillis zakładał, by ścigać wszystkich, lecz ostatecznie zakończyło się na tym, że to osoby prowadzące usługi streamujące muzykę nielegalnie - i dla zysków - podlegają karze do 10 lat więzienia oraz grzywnie. Ta wersja skupia się właśnie na usługach, nie na pojedynczych streamerach.

Meredith Rose z fundacji Public Knowledge wyjaśnia, że prawo zostało tak doprecyzowane, by właśnie nie ścigać użytkowników, którzy być może kliknęli tylko link czy nieświadomie załadowali plik  do sieci. Otwiera się jednak furtka, by ścigać jednak właśnie takie serwisy, jak YouTube czy Twitch.

Reklama

"Chciałbym, żeby zakres praw autorskich był ograniczany, a nie rozszerzany, ale na taki zapis jakoś nie mogę się gniewać" - dodaje na Twitterze prawnik David "UltraDavid" Graham, zajmujący się właśnie branżą rozrywki. Jak pisze, prawo skierowane jest właśnie przeciwko nielegalnemu zyskowi.

Już wcześniej takie działalności były oczywiście ścigane, ale teraz - dzięki określeniu jako "felony" - do pomocy zaangażować będzie można FBI oraz prokuratorów federalnych. Ogromne korporacje zapiszą to oczywiście jako sukces, a serwisy będą musiały kombinować, jak lepiej pilnować treści.

"Oto dlaczego Kongres potrzebuje czasu, by przeczytać taki pakiet przed głosowaniem. Nikt nie przeczytał tej ustawy. Ma ponad 5 tysięcy stron, dotarła do nas o 14 i mamy głosować za 2 godziny. To nie rządzenie, a branie zakładników" - oburza się Alexandria Ocasio-Cortez na Twitterze.

Tymczasem dużo większym problemem dla pojedynczych streamerów i youtuberów w USA będzie z całą pewnością ustawa CASE z 2019 roku, ustanawiająca system, w ramach którego właściciele praw autorskich mogą walczyć o swoje w przypadkach, gdy sprawy dotyczą mniej niż 30 tys. dolarów.

-----------------------------------------------

Samochód 20-lecia na 20-lecie Interii!

ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych - kliknij.

Zapraszamy do udziału w 5. edycji plebiscytu MotoAs. Wyjątkowej, bo związanej z 20-leciem Interii. Z tej okazji przedstawiamy 20 modeli samochodów, które budzą emocje, zachwycają swoim wyglądem oraz osiągami. Imponujący rozwój technologii nierzadko wprawia w zdumienie, a legendarne modele wzbudzają sentyment. Bądź z nami! Oddaj głos i zdecyduj, który model jest prawdziwym MotoAsem!

ESPORTER