Szachy pełnoprawną grą esportową?
Szachy to sport, który znany jest od wieków. Jednak wraz z rozwojem technologii model grania się zmienił się diametralnie. Od lat oprócz pojedynków twarzą w twarz na szachownicy są rozgrywane mecze online. Królewska gra zdobyła ostatnio wielką popularność na platformie streamingowej Twitch.tv.
"Gambit Królowej" odrodził szachy
Szachy to królewska gra, jako jedna z niewielu znana jest na całym świecie. Ludzie grają w nią pod niemal każdą szerokością geograficzną. Jednak z różnych względów nie cieszyły się one gigantyczną popularnością. W zasadzie tylko kilku najpopularniejszym szachistom udało się przebić do tak zwanego mainstreamu. Do takich wybitnych jednostek należą Magnus Carlsen, Garri Kasparow czy Anatolij Karpow.
Najbardziej znanym Polakiem jest Jan-Krzysztof Duda, który na swoim koncie ma triumf przeciwko Carlsenowi - aktualnemu mistrzowi świata. Jednak obecna popularność szachów nie byłaby tak wielka, gdyby nie serial wyprodukowany przed Netflixa - "Gambit Królowej". Produkcja z Beth Harmon w głównej roli podbiła serca milionom osób na całym świecie. Śmiało należy stwierdzić, że powstała na nowo moda na szachy. Serwisy do gry w szachy online takie jak chess.com czy lichess.org przeżywają oblężenie.
Moda na szachy w sieci
Wraz z rozwojem szachów powstały kolejne odmiany - różniły się one przede wszystkim czasem rozgrywek. Najpopularniejszą odmianą klasycznych szachów jest "blitz" - czyli szachy błyskawiczne. Polegają one na tym, że każdy z graczy ma co najwyżej 10 minut na rozegranie partii. Gdy upłynie czas, wygrywa przeciwnik.
Pierwsze tego rodzaju mistrzostwa świata rozegrano w 1988 roku w Calgary. Można zatem stwierdzić, że na najwyższym poziomie blitz ma już ponad 30-letnią tradycję. To właśnie szachy błyskawiczne najczęściej rozgrywane są w trybie online i cieszą się największą popularnością. Szybka, dynamiczna rozgrywka to coś, co przyciąga kolejnych użytkowników. Dodając do tego ogromną popularność "Gambitu Królowej" można powiedzieć, że aktualnie mamy modę na szachy. To bardzo ciekawe zjawisko, które powstało bardzo niespodziewanie i utrzymuje się od kilku miesięcy.
Trend ten został dostrzeżony przez największe organizacje esportowe na świecie. Jeden z czołowych szachistów - Hikaru Nakamura obecnie streamuje na platformie Twitch.tv dla amerykańskiej organizacji TSM, siostry Botez - szachistki współpracują z EnVyUs, a była młodzieżowa mistrzyni świata Qiyu Zhou - znana jako "Nemo" lub "Nemsko" jest członkinią Counter Logic Gaming.
Powstanie sekcji streamerów szachowych w organizacjach stricte zajmującymi się sportami elektronicznymi daje dużo do myślenia. Szachy w formie online w zasadzie niewiele różnią się od klasycznej rozgrywki esportowej. Szczególnie podczas pandemii koronawirusa jest to dobry substytut do tego, by turnieje szachowe mogły się odbywać. Wśród najbardziej znanych streamerów jest polski przedstawiciel. To Bartosz "xntentacion" Rudecki, którego kariera wystrzeliła w nieprawdopodobnym tempie.
Polak gwiazdą szachowego Twitcha
22-latek z Radomska zajmuje się streamowaniem na Twitchu od kilku miesięcy. Początkowo odwiedzało go kilkudziesięciu, potem stu widzów. Kilka splotów zdarzeń sprawiło, że zapoznał się online z Alexandrą i Andreą Botez, "Nemo", czy...Hikaru Nakamurą. Rudecki jest aktualnie najchętniej oglądanym polskim twórcą na Twitchu bez podziału na kategorie.
Jego transmisje za każdym razem śledzi kilkadziesiąt tysięcy widzów. 22-latek pobił także rekord widzów na streamie pojedynczego polskiego twórcy. 8 kwietnia Polak zgromadził na swoim kanale jednocześnie 58 tysięcy widzów, co jest nieoficjalnym rekordem Polski.
Takich liczb podczas streamowania własnej rozgrywki nie miał nawet Piotr "izak" Skowyrski. Jest to prawdziwy fenomen. W ubiegły piątek w turnieju z okazji 22. urodzin wzięli udział znakomici arcymistrzowie z Nakamurą na czele. Rudecki w kapitalnym stylu rozpowszechnia polską scenę szachową. Jest lubiany przez wszystkich twórców i budzi wyłącznie pozytywne emocje. Sam zapowiada, że to dopiero początek jego działalności i jeszcze wiele będzie się działo na kanale Twitch.
Powrót na Igrzyska Olimpijskie?
Przed laty szachy były jedną z dyscyplin Igrzysk Olimpijskich. Przez to, ze z czasem straciły na popularności, usunięto je z oficjalnego programu. Wielka popularność szachów wśród młodych ludzi, którzy to głównie obserwują Twitcha może sprawić, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski mocniej przyjrzy się tej kandydaturze.
W 2019 zaczęto starania, by na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu za trzy lata mogły zostać rozegrane zawody szachowe. Jak na razie nie wiemy jednak, czy ten pomysł ma jakiekolwiek szanse na powodzenie. Na pewno rosnąca światowa popularność jest czynnikiem, który może się przyczynić do pozytywnej oceny tej kandydatury.