Twitch usuwa przechodzenie gier "na ślepo" po krytyce… niewidomych
Serwis Twitch w 2018 roku wprowadził system tagów do oznaczania transmisji, by ułatwić znalezienie interesujących tematów. Jednym z nich było "granie na ślepo", dające widzom do zrozumienia, by nie podpowiadać streamującemu na czacie, ponieważ streamer gra w daną produkcję po raz pierwszy.
Niedawno włodarze popularnej strony zdecydowali się jednak na usunięcie tego określenia, bez podania przyczyn. Użytkownicy spekulowali, że określenie zniknęło, ponieważ nie podobało się osobom niewidomym. Jak się okazuje, spekulowali poprawnie - taką decyzję teraz potwierdzono.
"Dobrze widzieć, że Twitch wysłuchał osób dzielących się spostrzeżeniami i usunął tag grania na ślepo, by zachęcić do używania bardziej otwartego języka w społeczności" - napisała na Twitterze Erin "Aureylian" Wayne, dyrektor do spraw społeczności oraz marketingu twórców na Twitchu.
Jak dodaje, nadal można korzystać z tagów "Pierwsze podejście" oraz "Bez spoilerów", by uzyskać identyczny efekt, co wcześniej. "Granie na ślepo" krytykowano już wcześniej, a jako pierwszy sprzeciw zgłosił aktywista Steven Spohn z organizacji AbleGamers - to także partner na Twitchu.
"Tak jak kiedyś mówiliśmy »gej« na coś negatywnego, używanie określeń związanych z niepełnosprawnością jako alternatywy dla negatywnej sytuacji czy uczucia jest nagminne w dzisiejszym języku. Ale przestaliśmy mówić »gej« na coś złego, to z tym też damy radę" - wyjaśniał.
Jak można się domyślać, reakcje społeczności są podzielone. Jedna strona argumentuje, że to całkiem sensowne, ponieważ nowi użytkownicy na Twitchu i tak będą lepiej informowani, gdy przeczytają "Pierwsze podejście" i "Bez spoilerów", podczas gdy "Granie na ślepo" brzmiało dość dziwnie.
Druga strona zapewnia jednak, że to kolejny przykład lewicowej cenzury i zaraz trzeba będzie wycinać ze słowników na przykład "ślepe zaułki", "ślepą miłość", "ślepy los", "kurzą ślepotę" i tak dalej. Druga strona odpowiada, że tak, jak najbardziej trzeba się pozbyć także i tych związków frazeologicznych...