Reklama

Valve dyskryminuje kobiety w CS2? Tak uważają zawodniczki organizacji Astralis

Temat dyskryminacji kobiet w grach wideo regularnie wraca do publicznej dyskusji. Jednak sprawa nie jest zawsze jednoznaczna. Pojawiają się różne głosy w sprawie umniejszania roli kobiet na serwerach, ale słyszalne są także głosy sprzeciwu wobec takim opiniom. Zawodniczki duńskiego składu Astralis zaapelowały do twórców CS2 o dodanie darmowych skórek do gry. Otwarty list nie został jednak jednoznacznie pozytywnie przyjęty w mediach społecznościowych.

Producenci gier wideo dbają o różnorodność

W obecnych czasach producenci gier wideo starają się bardzo mocno zwracać uwagę na różnorodność płci czy preferencji seksualnych. Zależy im na tym, by żadna z grup nie była dyskryminowana wewnątrz uniwersum ze względu na orientację czy płeć. Dlatego też w wielu nowych grach jest zupełna dowolność wyboru płci bohatera/bohaterki czy też wyglądu.

Świetnym przykładem bardzo dokładnej customizacji postaci jest Cyberpunk 2077. W grze od polskiego studia CD Projekt RED można z największymi detalami dopracować wygląd naszego bohatera, by w pełni odpowiadał naszym preferencjom i żebyśmy mogli z nim poczuć jak największą więź.

Reklama

Ułatwia to dotarcie do jak największej grupy graczy, a co za tym idzie, firma produkująca gry wideo będzie miała lepsze wyniki zarobkowe. Ponadto w obecnych czasach bardzo mocno dba się o to, by jak największa rzesza ludzi odczuwała komfort w użytkowaniu gier wideo i dlatego twórcy chcą się dopasować do różnych preferencji czy uwarunkowań konsumentów.

Okazuje się, że Valve nie do końca zadbało o równość pomiędzy męskimi i żeńskimi postaciami w Counter-Strike’u 2. Tak przynajmniej twierdzą duńskie zawodniczki składu organizacji Astralis. Wystosowały one list otwarty do producenta słynnej strzelanki.

Valve dyskryminuje kobiety? Otwarty list zawodniczek Astralis

Od zawsze w Counter-Strike’u rolę antyterrorystów i terrorystów przedstawiały męskie modele postaci. Dla wielu wydawało się być to oczywiste z uwagi na role w społeczeństwie. Zazwyczaj w jednostkach antyterrorystycznych przebywają mężczyźni, a zamachy terrorystyczne również najczęściej dokonywane są przez przedstawicieli płci męskiej. Teraz się to jednak zmieniło.

Valve starało się dostosować do obecnych trendów w kwestii różnorodności i wprowadziło żeńskie modele postaci. Nie byłoby w tym nic kontrowersyjnego, gdyby nie fakt, że za kobiece postacie należy zapłacić dodatkowe pieniądze. Zawodniczki Astralis zwróciły na to uwagę w liście otwartym, który został opublikowany w mediach społecznościowych.

Nie każdy zgadza się z opinią zawodniczek Astralis

Dodatkowo profesjonalne zawodniczki z Danii twierdzą, że taki stan rzeczy zniechęca kobiety do grania w CS2. Okazuje się jednak, że nie wszystkie przedstawicielki żeńskiej sceny CS2 podzielają zdanie profesjonalistek z Astralis. W opozycji stanęła streamerką i youtuberka znana pod pseudonimem "donacs".

Influencerka także skomentowała bezpośrednio list stworzony przez członkinie żeńskiej dywizji CS2 organizacji Astralis i tam również nie zgodziła się z teorią o tak znaczącym wpływie darmowych skinów żeńskich modeli w CS2.

Streamerka, której kanał na Twitch.tv jest obserwowany przez ponad 120 tysięcy użytkowników wskazała inny powód, który może tworzyć niechęć do grania przez kobiety:

Jak widać, sprawa jest bardzo rozwojowa i nie brakuje różnych głosów w tym temacie, nawet wśród samych najbardziej zainteresowanych, czyli wśród kobiet. Jak na razie Valve nie odniosło się do apelu i nie zabrało głosu w sprawie.

ESPORTER
Dowiedz się więcej na temat: Counter-Strike | Valve
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy