Reklama

Reklama

Warszawa światową stolicą warcabów

Na przełomie kwietnia i maja w Warszawie odbędą się Mistrzostwa Świata Kobiet w warcabach stupolowych. W serii 9 pojedynków zmierzą się dwie arcymistrzynie: Polka Natalia Sadowska, dwukrotna mistrzyni świata, oraz broniąca tytułu Rosjanka Tamara Tansykkużyna. To najbardziej prestiżowe rozgrywki w tej dyscyplinie.

Natalia Sadowska mistrzynią świata została w 2016 r. i ostatnio w 2018 r. Wówczas w trwającym 11 dni meczu Polka pokonała legendę kobiecych warcabów, 16-krotną mistrzynię świata Zoję Gołubiewą. W 2019 r. tytuł utraciła po turnieju w Jakucku. Wówczas wygrała Rosjanka Tamara Tansykkużyna.

W warcabach stupolowych o mistrzostwo świata gra się co roku. W latach nieparzystych odbywa się turniej, a w parzystych mecz - a właściwie szereg kilkugodzinnych pojedynków rozgrywanych przez prawie dwa tygodnie - pomiędzy dwiema najlepszymi zawodniczkami z danego sezonu.

Ubiegłoroczne mistrzostwa się nie odbyły, dlatego w tym roku w dniach 23 kwietnia - 3 maja w Warszawie odbędzie się zaległy mecz o mistrzostwo świata kobiet pomiędzy dwiema arcymistrzyniami: Natalią Sadowską oraz Tamarą Tansykkużyną.

Reklama

Zamieszanie z mistrzostwami

Pierwotnie Mecz o Mistrzostwo Świata Kobiet miał się odbyć wiosną ub.r. - pierwsza część w Warszawie, a druga w Moskwie. Z powodu pandemii oraz nagłego wycofanie się głównych sponsorów mecz ostatecznie się nie odbył. Pod koniec 2020 r. Rosyjska Federacja Warcabowa zobowiązała się do przeprowadzenia mistrzostw u siebie. Jednak już na miejscu w Rosji okazało się, że organizator nie dopilnował szeregu formalności oraz nie był w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań, w związku z tym mecz został odwołany. Polska mistrzyni wraz ze swoim trenerem Jewgienijem Watutinem po kilku dniach zamieszania wrócili do kraju.

Kilka dni po tych wydarzeniach Polski Związek Warcabowy nawiązał współpracę ze studiem gamingowym Chess & Checkers Games, stojącym za sukcesem jednej z najpopularniejszych aplikacji warcabowych na świecie, które zaoferowało wsparcie w zorganizowaniu meczu o Mistrzostwo Świata Kobiet w Polsce, w tym zasponsorowanie puli nagród w wysokości co najmniej 20 tys. euro.

Jak wyglądają mistrzostwa?

Gra turniejowa a gra towarzyska to odmienne światy. Po pierwsze, w grach towarzyskich dominują warcaby rozgrywane na 64 polach, a w świecie sportowym gra się najczęściej na większej, 100-polowej warcabnicy. Wszystkie zasady dotyczące poruszania się pionów pozostają jednak niezmienne.

Po drugie, rekreacyjne potyczki warcabowe przebiegają zwykle dość szybko, tymczasem partie turniejowe trwają 2 - 5 godzin. W sportowych potyczkach pojawia się dodatkowy czynnik: czas. Odmierzany jest obu zawodnikom na specjalnym zegarze. Kto wyczerpie swój limit czasu, przegrywa. Najczęściej zawodnicy dostają 80 minut plus minutę za każdy wykonany ruch, jednak na turniejach do rozstrzygnięcia remisowych pojedynków stosuje się też partie z krótszym czasem 20 lub 5 minut na zawodnika. Tak też będzie wyglądał mecz pomiędzy Natalią Sadowską a Tamarą Tansykkużyną.

Esporter/materiały prasowe

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy