Reklama

Fotel to podstawa, czyli jak stworzyć profesjonalne stanowisko gamingowe?

​Kompletując sprzęt do gier najczęściej myślimy głównie o komputerze i jego podzespołach, czasem również o monitorze oraz dodatkowych akcesoriach. Tymczasem fotele gamingowe wciąż traktowane są przez wielu graczy jak zbędna i kosztowna fanaberia. To błąd, ponieważ dobrze zaprojektowany fotel może mieć wielki wpływ na... zdrowie gamerów.

Długie godziny spędzone przed komputerem mogą być dużym obciążeniem dla organizmu. Doskonale wiedzą o tym wszyscy pracownicy biurowi oraz osoby wykonujące pracę w trybie home office. Problem ten dotyka również miłośników gier, którym zdarza się czasem spędzić znaczną część dnia ze wzrokiem wbitym w ekran monitora. Długotrwałe siedzenie przy komputerze jest przyczyną problemów z kręgosłupem i stawami, a u najmłodszych może wywoływać trwałe wady postawy.

Zwykłe fotele biurowe na ogół nie zapewniają użytkownikowi prawidłowej pozycji, lecz mimo to większość graczy korzysta podczas wirtualnych zmagań właśnie z nich. Przekonanie, że "stołek nie ma znaczenia" to poważny błąd, którego konsekwencje możemy odczuwać latami. W trosce o zdrowie warto więc rozważyć zakup profesjonalnego fotela gamingowego.

Reklama

Owszem, nie są to meble tanie, ale na zdrowiu oszczędzać nie warto. Mało tego! W fotel dla graczy powinny zainwestować nawet te osoby, które z gamingiem nie mają wiele wspólnego. Ergonomię i wygodę takiego rozwiązania doceni bowiem każdy, kto choć trochę pracuje lub uczy się przy komputerze.

Jak wybrać dobry fotel gamingowy?

Najważniejszym kryterium, jakim powinniśmy kierować się przy zakupie fotela gamingowego jest oczywiście jego fizyczny rozmiar. Fotel powinien być dopasowany do wzrostu użytkownika i masy jego ciała. Aby uniknąć ewentualnych pomyłek trzeba zwrócić uwagę na wysokość oparcia i podane w specyfikacji maksymalne obciążenie fotela. Kupowany przez nas mebel powinien mieć ponadto wyprofilowane siedzisko i zostać przez producenta wyposażony w podparcie lędźwi. Dobry fotel gamingowy powinien też pozwolić użytkownikowi na swobodną regulację zagłówka, oparcia oraz podłokietników.

Położenie zagłówka, podobnie jak w samochodzie, powinno być zawsze dopasowane do wzrostu właściciela i zapewniać oparcie dla głowy i szyjnego odcinka kręgosłupa. W przypadku regulacji oparcia warto zwrócić uwagę, czy fotel wyposażony został w funkcje tilt i multiblock. Pierwsza z nich pozwala na elastyczne odchylanie oparcia i huśtanie się w nim niczym w bujanym fotelu. Druga umożliwia z kolei blokowanie oparcia w najwygodniejszej, dopasowanej do naszych potrzeb pozycji. Jeśli chodzi o podłokietniki, to najlepsze są te fotele, w których regulować można je w dwóch płaszczyznach - wysokości i szerokość rozstawienia.

Ciekawym i bardzo ergonomicznym rozwiązaniem są również fotele kubełkowe, wzorowane na tych, jakie stosowane są w samochodach rajdowych. Modele tego typu projektowane są głównie dla miłośników gier wyścigowych, ale korzystać mogą z nich wszyscy użytkownicy. Taki fotel zapewnia wyjątkowo dobre podparcie dla kręgosłupa i ścisłe dopasowanie do sylwetki gracza.

Kupując fotel do gier koniecznie powinniśmy zwrócić też uwagę na jakość i trwałość jego wykonania. Mebel, na którym przyjdzie nam siedzieć przez wiele godzin musi być solidny i najlepiej, aby jego konstrukcja opierała się na stalowym lub aluminiowym stelażu. Równie ważna jest jakość wypełnienia i materiałów, jakimi fotel został pokryty. Wybór w tym zakresie jest oczywiście bardzo duży i wszystko zależy od naszych upodobań. Możemy zdecydować się na miękkie tkaniny, a także na sztuczną lub naturalną skórę. W tym ostatnim przypadku musimy jednak przygotować się na to, że fotel będzie wymagał od nas czasem zabiegów pielęgnacyjnych - np. impregnacji przy pomocy specjalnych preparatów.

Oceniając konstrukcję i wytrzymałość fotela do gier przyjrzyjmy się także jego podstawie. Oczywiście musi być ona stabilna, ale już od naszych preferencji zależy, czy zdecydujemy się na mebel wyposażony w kółka czy też w nieruchome stopki. Niezwykle ważny jest też siłownik gazowy, czyli ten element konstrukcji fotela, który odpowiada za regulację wysokości. Jakość siłowników klasyfikowana jest w skali od 1 do 4 i najtrwalsze są te, na których zaznaczono najwyższą, czwartą klasę wytrzymałości.

Na koniec trochę kwestii estetycznych. Liczba dostępnych na rynku foteli gamingowych jest całkiem spora, więc decydując się na zakup konkretnego modelu możemy kierować się także... designem. W sklepach znajdziemy m.in. modele wyposażone w efektowne systemy podświetlenia oraz dodatkowe elementy wyposażenia, takie jak np. uchwyty na napoje lub słuchawki. Wybór zależy tylko od naszych upodobań.  

Fotel to dopiero początek

Solidny fotel może być podstawą do stworzenia rozbudowanego stanowiska gamingowego, w skład, którego wejdą także: monitor (lub monitory), wydzielona przestrzeń na komputer oraz miejsce na dodatkowe akcesoria - np. głośniki, kierownicę lub inne kontrolery. Tu również najwięcej zależy od pomysłowości użytkownika i jego gamerskich upodobań. Budowa takiego stanowiska może być jednak zadaniem skomplikowanym i bardzo czasochłonnym. Można ten problem łatwo rozwiązać.

Koszt zakupu lub budowy stanowiska do gier może wahać się od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, na jaki fotel i dodatkowe elementy wyposażenia się zdecydujemy. Niezależnie jednak od zakresu naszego projektu warto pamiętać, że nawet najskromniejsze, ale dobrze przemyślane stanowisko gamerskie jest lepsze od zwykłego krzesła biurowego. Po kliku godzinach gry poczujemy to własnym plecami.

Esporter/materiały prasowe
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy