Reklama

Reklama

Razer Viper 8KHz - test myszki

​Wydawać by się mogło, że w dziedzinie myszek gamingowych nie da się już zbyt wiele wymyślić. A jednak.

Producenci sprzętów przeznaczonych dla graczy prześcigają się przede wszystkim w aspekcie designu czy ergonomii. Jednak co jakiś czas pojawia się także nowe rozwiązanie techniczne, które potrafi zmienić sposób rozgrywki. Tak jest w przypadku Razer Viper 8KHz - myszy gamingowej wyposażonej w technikę HyperPolling, zapewniającą raportowanie na poziomie... 8000 Hz. Co to dokładnie oznacza?

Zacznijmy od tego, że branżowy standard raportowania wynosi 1000 Hz. Razer Viper 8KHz przewyższa więc pod tym względem konkurencję o osiem długości. Jaki ma to wpływ na rozgrywkę? Najprościej rzecz ujmując, nowy gryzoń od Razera przesyła dane dotyczące pozycji oraz kliknięć osiem razy szybciej od myszy z raportowaniem na poziomie 1000 Hz. Założenie było takie, by wyeliminować w ten sposób wszelkie, nawet najdrobniejsze przycięcia i zapewnić niesamowicie płynne oraz precyzyjne celowanie w nawet najtrudniejszych warunkach.

Reklama

Wchodząc nieco głębiej w szczegóły, wspomniane rozwiązanie HyperPolling wykorzystuje niezwykle szybki kontroler USB. Gdyby nie on, osiągnięcie raportowania 8000 Hz byłoby niemożliwe. W efekcie udało się ograniczyć opóźnienie wejściowe z 1 milisekundy do 1/8 milisekundy.

To z pewnością robi wrażenie, ale trzeba uczciwie przyznać, że możliwości Razer Viper 8KHz docenią przede wszystkim - a może wyłącznie? - profesjonalni gracze. Przeciętny Kowalski nie będzie nawet w stanie zauważyć różnicy między 1000 Hz a 8000 Hz. Jeżeli jednak gracie bardzo często i przeważnie w sieciowe strzelanki, całkiem możliwe, że ją dostrzeżecie.

Jednak Razer Viper 8KHz to nie tylko HyperPolling. To poza tym bardzo dobra mysz gamingowa, wyposażona w optyczne przełączniki Razer drugiej generacji oraz autorski czujnik optyczny Razer Focus+. To już rozwiązania, które będą w stanie docenić nawet casualowi gracze, lubujący się w single playerowej zabawie. Przełączniki są superszybkie oraz niesamowicie precyzyjne. Nie ma w ich przypadku mowy o jakichkolwiek opóźnieniach ani przypadkowych aktywacjach. Z kolei sensor zapewnia rozdzielczość na poziomie nawet do 20 tys. DPI.

Razer Viper 8KHz to tak naprawdę ulepszony model Razer Viper. Usprawnienia nie kończą się na tych opisanych przeze mnie powyżej. Jest ich więcej. Producent wyposażył myszkę także w płynniejsze ślizgacze oraz zwiększył dostępną pamięć na zapisane profile. Warto wspomnieć także o przewodzie Speedflex, który nie przeszkodził nam podczas testów ani razu. Odczuwaliśmy komfort niemal jak podczas zabawy bezprzewodowym gryzoniem.

Razer Viper 8KHz to mysz gamingowa stworzona z myślą o najbardziej wymagających graczach. Przede wszystkim o tych profesjonalnych, ale także amatorzy docenią przynajmniej większość jej zalet. A jest ich naprawdę sporo. Wad nie dostrzegliśmy. Nie możemy do nich zaliczyć nawet ceny, która wynosi około 90 euro. To naprawdę przystępna kwota, jak na gryzonia tak wysokiej klasy.

ESPORTER
Dowiedz się więcej na temat: Razer

Reklama