Wygląd ma znaczenie, czyli kilka słów o designie komputerów gamingowych
Gaming stał się w ostatnich latach swoistą kulturą, stylem życia, a nawet modą. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w designie sprzętu przeznaczonego do gier, ale względy estetyczne nie mogą stać w sprzeczności z wymaganiami technologicznymi.
Komputery gamingowe coraz częściej projektowane są w taki sposób, aby oprócz wydajnych podzespołów zaoferować użytkownikom także estetykę wykonania i atrakcyjny design.
Wygląd sprzętu tworzonego z myślą o grach często nawiązuje do samej filozofii gamingu, której nieodłączną cechą jest rywalizacja. Dużą popularnością cieszą się więc "agresywne" kształty z ostrymi krawędziami i futurystycznie wyprofilowane obudowy.
W gusta graczy trafiają też wąskie ramki wokół ekranów oraz klawiatury z efektownym podświetleniem RGB. Najważniejsze jednak, aby atrakcyjna stylistyka potrafiła harmonijnie współgrać z technologią.
Praktyczna strona designu
Najbardziej wymagające są pod tym względem gamingowe notebooki, w których niewielkich obudowach zmieścić muszą się zaawansowane podzespoły i bardzo wydajne układy chłodzenia. Z tego względu wentylatory w notebookach Acer Predator korzystają z łopatek o bionicznej konstrukcji, inspirowanej budową piór sowy.
Usprawnia ona przepływ powietrza we wnętrzu komputera i zapewnia bezgłośną pracę modułu chłodzącego. Zawirowania powietrza ograniczają też winglety umieszczone na krawędziach wentylatora oraz zakrzywiona płetwa położona wzdłuż wewnętrznej łopatki.
Efektownym, a zarazem skutecznym rozwiązaniem problemu przegrzewania się laptopów gamingowych jest również wysuwana klawiatura HyperDrift, którą zastosowano w modelu Predator Helios 700. Wyróżnia ją nie tylko podświetlenie RGB, lecz także rola, jaką pełni ona w mechanizmie chłodzenia komputera.
Po jej wysunięciu odsłaniają się wentylatory, mogące pobierać z zewnątrz znacznie więcej chłodnego powietrza. Wnika ono do wnętrza obudowy przez górne otwory wlotowe i zapewnia optymalną temperaturę pracy procesora i pozostałych podzespołów notebooka.
Styl ukryty w metalowej skrzyni
W przypadku desktopów sytuacja jest nieco łatwiejsza, bo ich obszerne wnętrza pozwalają na znacznie swobodniejszy montaż podzespołów i układów chłodzenia. Obudowy gamingowych pecetów dają też znacznie większe pole do popisu designerom, którzy przy projektowaniu sprzętu komputerowego mogą wykazać się niemal nieograniczoną fantazją. Fantazyjne kształty skrzyń, wielokolorowe podświetlenia LED, czy finezyjnie zdobione przyciski i złącza to tylko kilka przykładów tego, czym mogą cieszyć oko gracze.
Niezwykły styl kryje się także we wnętrzu desktopów. Poszczególne komponenty komputera, a w szczególności wirujące wentylatory mogą być w spektakularny sposób wyróżnione przy pomocy podświetlenia ARGB. Kontrolę nad nim, dostęp do milionów kolorów i efektów specjalnych zapewni łatwa w obsłudze aplikacja. Aby podziwiać ozdobioną w ten sposób konstrukcję komputera musi jednak istnieć możliwość spojrzenia do jego wnętrza. Projektanci sprzętu radzą sobie i z tym wyzwaniem. Instalują w bocznych ścianach desktopów panele z hartowanego szkła lub ażurowej, metalowej siatki. Dają one nie tylko wgląd do środka komputera, lecz także umożliwiają łatwy dostęp do podzespołów i usprawniają ewentualną rozbudowę lub modernizację urządzenia.
Każdy gracz, któremu zależy na tym, aby jego komputer wyróżniał się na tle licznych pecetów i laptopów w standardowych, ale nudnych obudowach powinien więc znaleźć na rynku rozwiązanie odpowiadające swoim upodobaniom.