Gry esportowe. Te najlepsze i najpopularniejsze w 2023 roku
Do niedawna pod pojęciem sportowej rywalizacji kryły się głównie zawody "fizyczne" - np. piłka nożna, koszykówka, boks czy pływanie. Teraz jest inaczej. Wraz z postępującą komputeryzacją całego świata znacznie rośnie zainteresowanie grami wideo. Ich popularność potrafi zaskoczyć - niektóre rozgrywki przewyższają wielokrotnie wyniki oglądalności tradycyjnych sportów. Poznaj 10 najbardziej rozpoznawalnych, lubianych i popularnych gier esportowych!
Rynek światowego e-gamingu w 2023 roku notuje sukcesywny, ale gwałtowny wzrost. Ten trend odnosi się zarówno do oglądalności - ta może osiągać nawet 4 500 000 widzów w przypadku najbardziej znanych tytułów - jak i do wynagrodzenia za zdobyte miejsca. Organizatorzy nie próżnują. Widać to doskonale po grze Dota 2, której łączna pula nagród osiągnie w 2023 roku ponad 24 000 000(!) dolarów.
Esport (sport elektroniczny) przyciąga mnóstwo widzów i zawodników ze względu na jego przystępność oraz zaciekłą rywalizację pomiędzy pojedynczymi graczami i całymi drużynami. Stanowi zatem ciekawą alternatywę dla bardziej tradycyjnych sportów kontaktowych i niekontaktowych, z tą jednak różnicą, że gracze rozgrywają mecze sprzed ekranów komputerów.
Ligi i mistrzostwa rozgrywane są zwykle przez internet oraz za pośrednictwem bezpośredniego połączenia kilku-kilkunastu komputerów w sieci LAN. To rozwiązanie znacznie zmniejsza wpływ pingów (i idących za tym lagów) na wyniki, dlatego też jest praktykowane głównie w rozgrywkach opartych na dynamice i refleksie.
Obecnie mecze transmitowane są głównie na platformie YouTube czy Twitch, a w niektórych krajach w telewizji, a nawet - w przypadku dużych eventów - w wielkopowierzchniowych halach sportowych. Wówczas rozgrywki na żywo obserwuje kilkadziesiąt tysięcy widzów.
Wszystkie poniższe tytuły łączą kilka charakterystycznych cech dla udanej produkcji typu multiplayer. Mają wyśmienity gameplay, są niewymagające pod kątem sprzętu. Dają przy tym także mnóstwo satysfakcji z okazji wygrania ciekawego meczu czy osiągnięcia nowego ranku, np. złota lub platyny w wybranej grze. Mimo podobieństw, przepis na sukces każdego z tytułów jest zupełnie inny. Oto te najpopularniejsze.
Counter-Strike: Global Offensive
To od wielu dziesięcioleci jedna z najpopularniejszych gier na świecie, nie bez powodu przez wielu uznawana za Ojca Chrzestnego esportu. CS:GO to strzelanka z perspektywy pierwszej osoby (FPS - First Person Shooter). Cała rozgrywka toczy się między dwiema drużynami, frakcjami - terrorystami i antyterrorystami, którzy mają wykonać jeden, konkretny cel: mają np. wyeliminować wrogą drużynę, podłożyć bombę lub ją rozbroić (zależnie od frakcji).
CS:GO przyciąga przed monitory mnóstwo widzów od chwili jej wydania przez firmę Valve Corporation i w 2023 r. nie jest inaczej. Jeden z wielu turniejów z połowy maja tego roku oglądało jednocześnie ponad 1 500 000 widzów. To niewiarygodny wynik, szczególnie że gra miała swoją premierę w 2012 roku. Łączna pula nagród przewidzianych na 2023 rok wynosi około 10 000 000 dolarów.
Dota 2
Dota 2 to przedstawiciel gatunku MOBA - Multiplayer Online Battle Arena. To zatem gra, w której ścierają się ze sobą dwie wrogie drużyny. Wygrywa ta, która zniszczy ufortyfikowane twierdze przeciwnika. Skądinąd pozornie prosta rozgrywka jest pełna zaawansowanych technik i wymaga wielopłaszczyznowego podejścia oraz skoordynowania drużyn, których członkowie muszą cały czas ustalać ze sobą dalszy przebieg bitwy.
Dota 2 przyciągnęła przed ekrany monitorów jednocześnie aż 850 000 osób podczas rozgrywek ligowych pod koniec lipca 2023 roku, a łączna pula nagród wynosi obecnie - co jest także rekordem na skalę światową - aż 24 000 000 dolarów. To wynik niezwykłej popularności tego tytułu.
To gra typu battle royale z perspektywy trzeciej osoby (zza pleców), w której kontroluje się wybranych przez siebie bohaterów podzielonych na grupy składające się od 2 do 4 osób. W rozgrywce chodzi o to, aby pozostać na mapie aż do czasu zniknięcia z niej wszystkich pozostałych graczy, zatem głównie o likwidowanie wrogów oraz unikanie kontaktu z nimi. Charakterystyczną cechą tytułu jest możliwość zmiany kształtu obiektów i struktur, jak i tworzenia nowych, ciekawych budów w celu fortyfikowania swoich pozycji.
Fortnite przyciąga przed ekrany monitorów nawet 340 000 widzów (w ramach rozgrywek z marca 2023 roku). Łączna pula nagród wynosi aż 6 500 000 dolarów.
To kolejna strzelanka pierwszoosobowa w naszym zestawieniu, tym razem stworzona i wydana przez koncern Blizzard Entertainment. Grę rozgrywają dwie drużyny, składające się z bohaterów z unikalnymi umiejętnościami. Należy je dopasować do charakteru pojedynczej rozgrywki, mapy i zachowań przeciwników. Liczba bohaterów zwiększa się wraz z każdym rokiem, podobnie jak ta odnosząca się do trybów rozgrywki.
Pod koniec kwietnia rozgrywki ligowe oglądało jednocześnie nawet 120 000 osób. Planowana pula nagród będzie wynosić w 2023 roku około 1 700 000 dolarów.
To gra w rzucie izometrycznym, w której ścierają się dwie pięcioosobowe drużyny skoordynowanych graczy. Ich zadaniem jest zniszczenie struktur baz przeciwnika. Tryb rankingowy gracze pokonują po kolei - od żelaza, poprzez brąz, srebro, złoto i platynę oraz trzy dodatkowe tytuły - Pretendenta, Mistrza, Arcymistrza.
Pula nagród w 2023 roku wyniesie około 5 000 000 dolarów, a do połowy roku jednocześnie rozgrywki oglądało aż 2 300 000 osób! To w tej kwestii rekord wśród konkurencji i zarazem także niedościgniony wynik dla innych tytułów.
Pierwszoosobowa strzelanka typu FPS - First Person Shooter - bliźniaczo podobna do gier Overwatch i CS:GO. Ścierają się, podobnie jak w wielu innych grach, dwie drużyny po pięć osób, na kilku precyzyjnie zaprojektowanych mapach. Każdy gracz wcielający się w postać agenta ma do dyspozycji kilka ciekawych mocy i technik, które ułatwiają eliminację wroga.
Gra do połowy 2023 roku przyciągnęła przed ekrany monitorów aż 1 400 000 widzów, a łączna pula nagród będzie wynosić około 6 700 000 dolarów.
To jedna z nowszych gier na naszej liście, wydana przez Electronic Arts i wyprodukowana przez studio Respawn Entertainment. W tej strzelance pierwszoosobowej typu battle royale chodzi o utrzymanie się na stale zwężającej się mapie jak najdłużej. Wygrywa skład lub gracz, który pozostanie na niej jako ostatni. Mapy są rozległe i duże, a drużyny stosunkowo niewielkie, bo 3-osobowe.
W 2023 roku Apex Legends ma się świetnie - rozgrywka w połowie lipca przyciągnęła przed ekrany 600 000 widzów, a planowana pula nagród to 3 300 000 dolarów.
Zupełnie inna od pozostałych, co wcale nie oznacza, że gorsza. To gra typowo esportowa i wysoce konkurencyjna. Zadaniem gracza jest kontrolowanie niewielkiego autka - szybkiego i zwinnego. Należy nim zmierzać do bramki przeciwnika i zdobyć punkt, wjeżdżając w jej światło. Różnorodne modyfikatory meczu sprawiają, że rozgrywka nie ma zbyt wiele wspólnego z żadną inną znajdująca się na naszej liście.
Łączna pula nagród zadowoli nawet malkontentów - wynosi bowiem w 2023 roku aż 5 300 000 dolarów. Grę oglądało na żywo w momencie jej prime-time z początku lipca 2023 aż 330 000 osób.
Tom Clancy’s Rainbow Six Siege
Kolejna taktyczna strzelanka z perspektywy pierwszej osoby, w której ścierają się dwie drużyny. Realizują one kilka działań, w tym te zmierzające do eliminacji wrogiej ekipy lub udaremnienia przeprowadzenia konkretnej akcji. Rozgrywka jest chwalona za realizm i bogatą destrukcję otoczenia, dzięki której można ufortyfikować swoją pozycję i osiągnąć przewagę w walce.
Jednocześnie rozgrywkę w 2023 oglądało nawet 230 000 osób (w drugiej połowie lutego). Łączna pula nagród to aż 7 000 000 dolarów.
Topowa strzelanka typu AAA battle royale, w której ścierają się ze sobą drużyny oraz pojedynczy gracze. Celem jest pozostanie na mapie przez jak najdłuższy czas - najlepiej aż do samego końca. Charakterystyczną cechą rozgrywki jest realizm broni oraz zachowania postaci, przez co można ją uznać za ciekawą odskocznię od gier typu fantasy.
Popularność tej gry widać doskonale po widzach - w połowie lipca 2023 roku rozgrywkę oglądało łącznie 140 000 osób. Organizatorzy przygotowali satysfakcjonujące wynagrodzenia, gdyż łączna pula nagród wynosi aż 1 100 000 dolarów.
To oczywiście nie koniec listy gier esportowych, a w kolejnych latach pojawią się na niej następne tytuły. Który z nich pobije obecne rekordy? Czas pokaże!