Reklama

Arabowie podbijają esportowy świat. Ogłoszono turnieje z pulą 60 mln dolarów!

Jeszcze w lecie tego roku w Arabii Saudyjskiej odbędą się zawody w sporcie elektronicznym organizowane przez Esports World Cup. Łączna pula nagród we wszystkich rozgrywkach wyniesie 60 milionów dolarów, co jest absolutnie bezprecedensowe w całej historii esportu.

Arabia postawiła już pierwsze esportowe kroki...

O tym, że Arabowie mają zakusy na podbicie sportu elektronicznego, wiemy nie od dzisiaj. W ubiegłym roku prezes Saudi Arabia Holding ujawnił, że chce stworzyć w Rijadzie "esportowe miasto". Mohammed AlQahtani dodał, że na to przedsięwzięcie przeznaczone zostanie zawrotne 500 milionów dolarów.

Esportowe miasto w Arabii kierowałoby się dwoma prominentnymi celami: przyciągnięciu topowych drużyn na świecie oraz stworzenie ośrodka, istnej kuźni esportowych talentów, którzy mogliby stale powiększać swoje umiejętności i przystępować do rywalizacji z najlepszymi.

Reklama

Pierwsze plony esportowego miasta w Arabii mogliśmy obserwować w ubiegłym roku, kiedy zorganizowano festiwal esportowy Gamers8. Wydarzenie to w dużej mierze opierało się na serii turniejów w 20 dużych esportowych grach m.in. Rocket League czy CS:GO. Łączna pula nagród wyniosła wówczas 45 mln dolarów. We wszystkich zawodach uczestniczyło 83 nacji, 325 drużyny i 1355 zawodników.

Esports World Cup, czyli 60 mln dolarów dla esportowców

Arabowie nie zamierzają jednak hamować się z realizacją kolejnych przedsięwzięć esportowych. Ogłoszono, że Esports World Cup, zawody nomen omen rozgrywane również w Rijadzie, wniosą rekordową pulę nagród w wysokości 60 mln dolarów. Takich kwot światowy esport jeszcze nie widział.

Wraz z najnowszym komunikatem pojawiło się oświadczenie, że ubiegłoroczny cykl Gamers8 stanie się częścią Esports World Cup, które ma być swoista ewolucją tego pierwszego turnieju.

Pula nagród w nadchodzących zawodach uwzględniać będzie 19 konkurencyjnych esportowych gier w 20 różnych turniejach. "Ta pokaźna nagroda stanowi znaczący krok naprzód w wysiłkach Fundacji Esport World Cup Foundation na rzecz rozwoju globalnej branży e-sportowej, zapewniając jednocześnie bardziej zrównoważone możliwości kariery graczom wyczynowym i multidyscyplinarnym klubom e-sportowym" - piszą organizatorzy.

Możemy spodziewać się, że wśród gamingowych przedstawicieli znajdą się takie gry jak: Counter-Strike 2, Fortnite, DOTA 2, Apex Legends, EA Sports FC 2, PUBG: Battlegrounds, Overwatch 2, Rocket League, StarCraft 2, Tekken 7, Rainbow Six Siege, League of Legends oraz kilka mobilnych tytułów: Honor of Kings, Mobile Legends Bang Bang czy PUBG Mobile.

Wydarzenie Esports World Cup odbędzie się, jak już wspomnieliśmy, w stolicy Arabii Saudyjskiej, w Rijadzie. Nie znamy jeszcze pełnego harmonogramu, ale organizatorzy zapowiadają, że najprawdopodobniej zawody rozgrywane będą w lipcu i sierpniu 2024 roku.

Włodarze wierzą, że Esports World Cup dzięki "wykorzystaniu rewolucyjnych technologii i infrastruktury" zapewni takie emocje i widowisko, że Rijad stanie się stolicą esportu i ekscytującym celem turystycznym.

Pochylmy się jeszcze nieco nad strukturą puli nagród:

  • 20 mln dolarów poświęcone zostanie na Club Championship, nowy format zawodów w różnych grach, w których Kluby wystawiać będą swoich zawodników do rywalizacji;
  • blisko 40 mln dolarów to pula dzielona na klasyczne rozgrywki esportowe uwzględniające eliminacje i właściwe fazy turnieju. Organizatorzy wynagradzać mają także we wspomnianym etapie kwalifikacji. Nagrody pieniężne trafiać będą również dla najlepszych i wyróżniających się graczy turnieju.
ESPORTER