Esport - chwała i pieniądze. Ile zarobili najlepsi zawodnicy w 2022 roku?
Zanim przeanalizujemy, ile esportowych emocji czeka nas w bieżącym 2023 roku, czas pod lupę wziąć rok miniony. W ostatnich dwunastu miesiącach odbyło się ponad 4200 profesjonalnych turniejów w rozmaitych grach, w których łączna pula nagród wyniosła przeszło 220 mln dol. Kto zainkasował największą gażę?
Sport elektroniczny lubi niespodzianki i takową niespodziankę mieliśmy podczas The International 2022, czyli mistrzostwach świata w grze Dota 2. Sensacyjnie po najcenniejsze trofeum turnieju sięgnął międzynarodowy skład Tundra Esports. Kultowa MOBA od Valve słynie z olbrzymich nagród finansowych. W ubiegłorocznych rozgrywkach w puli znalazło blisko 19 mln dol.
8,5 mln dol. z całej gaży trafiło na poczet mistrzów z Tundra Esports. Według szacunków zawodnicy reprezentujący tę formację wzbogacili się o 1,7 mln dol. i tym samym brylują na najwyższych lokatach w zestawieniu najlepiej zarabiających esportowców 2022 roku.
Skład Tundra Esports prezentuje się następująco:
- Oliver "skiter" Lepko (Słowacja)
- Leon "Nine" Kirilin (Niemcy)
- Neta "33" Shapira (Izrael)
- Martin "Saksa" Sazdov (Macedonia Płn.)
- Wu "Jingjun" Sneyking (Stany Zjednoczone)
W samej końcówce 2022 roku Epic Games ogłosiło podjęcie współpracy z największym aktualnie YouTuberem na świecie, popularnym MrBeastem. Internetowy twórca stworzył specjalną mapę w Fortnite w trybie kreatywnym, opartą o rozwiązywanie rozmaitych łamigłówek, przechodzenie survivalowych plansz i wykonywanie różnych mini-gier.
Ogłoszono także, że zwycięzca MrBeast’s Extreme Survival Challenge wzbogaci się o... okrągły milion dolarów. Próby podjęte zostały przez wielu zwykłych graczy, jak również mniejszych i większych streamerów.
Finalnie wielkim laureatem tych zmagań został 20-letni Anas "Anas" El-Abd. Duńczyk reprezentuje barwy brytyjskiej organizacji Guild Esports i jest stałym członkiem profesjonalnej esportowej sceny Fortnite. Szacunki mówią, że Anas zarobił w minionym roku ponad 1,2 mln dol. z czego okrągły wspomniany milion z wyzwania MrBeasta.
Pomimo tego, że co rusz chińskie władze uderzają w tamtejszą branżę gier wideo i tym samym również w sport elektroniczny, to esportowcy z Państwa Środka mają się naprawdę dobrze. Na liście trzydziestu najlepiej zarabiających zawodników znajdziemy aż czternastu zawodników z Chin.
Dla przykładu, na tej samej liście ujrzymy tylko trzech reprezentantów Stanów Zjednoczonych i ośmiu Europejczyków. Dodajmy, że łącznie chińscy gracze w minionym roku wzbogacili się o 45 mln dol. zostawiając w tyle USA (27,5 mln), Koreę Płd. (11,7 mln) i Brazylię (10 mln).
Jak prezentują się zarobki polskich esportowców? Nie zawiódł, po raz kolejny z resztą, Michał "Nisha" Jankowski. Nasz rodak w barwach Team Secret zajął zaszczytne drugie miejsce podczas The International 2022, wzbogacając się o przeszło 600 tys. dol. Przed Jankowskim w 2023 roku rodzą się kolejne nowe wyzwania, bowiem kilka tygodni temu esportowiec opuścił szeregi Team Secret i zasilić skład drużyny Team Liquid.
Oprócz Nishy, kapitalny rok zaliczył także duet naszych profesjonalnych zawodników w Fortnite. Mowa oczywiście o Michale "Kamim" Kamińskim i Iwo "Settym" Zającu. Listopadowy turniej FNCS Invitational 2022 padł łupem wspomnianej dwójki. Prestiżu dodaje fakt, że był to pierwszy turniej LAN-owy po ponad trzech latach absencji od tego rodzaju rozgrywek w Fortnite. Setty i Kami zarobili po ok. 260 tys. dol.