Reklama

Reklama

FIFA 22: Maradona został usunięty z gry. Jakie były powody tej decyzji?

​​Diego Maradona jest legendą światowych boisk. Twórcy serii gier FIFA kilka lat temu dodali Argentyńczyka do trybu FIFA Ultimate Team. Można było wylosować w paczce kartę byłego mistrza świata z 1982 roku. Teraz jednak to jest niemożliwe. Powodem jest spór prawny.

Maradona - upadła legenda

"Boski Diego" boisku piłkarskim był uznawany za geniusza. W 1982 roku poprowadził reprezentację Argentyny do mistrzostwa świata. W tym samym roku dołączył do słynnej FC Barcelony. Przygoda nie trwała długo, gdyż po zaledwie dwóch latach Argentyńczyk opuścił Katalonię. Powodem był spór z władzami klubu oraz groźna kontuzja, której doznał podczas jednego z meczów. Lista sukcesów w "Blaugranie" jest jednak okazała. FC Barcelona zgarnęła z nim w składzie Puchar oraz Superpuchar Hiszpanii, ani razu nie udało mu się zdobyć mistrzostwa kraju. Ta sztuka powiodła się we Włoszech.

Reklama

Z Barcelony został wytransferowany do SSC Napoli. Temu przejściu towarzyszyły różne rozmaite kontrowersje. Między innymi jawnym faktem było to, że neapolitańska mafia ma bardzo duże udziały w klubie i współfinansuje pobyt Diego w Neapolu. Jednak to właśnie na Półwyspie Apenińskim Maradona zdobywał największe laury klubowe. Dwukrotnie sięgnął po mistrzostwo Włoch, a ponadto wygrał Puchar Włoch oraz Puchar UEFA.

Piłka nożna była dla genialnego Argentyńczyka jedynie częścią życia. Drugą były imprezy oraz narkotyki. W 1994 roku został wykluczony z powodu pozytywnego wyniku testu antydopingowego. Usunięcie zawodnika z turnieju odbyło się na oczach kamer. Maradonę ściągnięto z boiska w świetle kamer. Po zakończeniu kariery nie odszedł z futbolu. Trenował między innymi reprezentację Argentyny i pojechał z nią na mundial do Republiki Południowej Afryki w 2010 roku.
Jednak drużyna z wielkim Leo Messim w składzie dotarła jedynie do ćwierćfinału imprezy, co spotkało się z dużym zawodem. Maradona zmarł w 2020 roku po ataku serca. Pamięć o genialnym piłkarzu jest wiecznie żywa. W Neapolu stadion miejscowego Napoli postanowiono nazwać imieniem Maradony. Teraz EA Sports dokonało bardzo zaskakującego ruchu - usunięto piłkarza z gry FIFA 22.

"Elektronicy" usunęli Maradonę

Jednym z ważniejszych elementów w trybie FIFA Ultimate Team jest możliwość grania tak zwanymi "ikonami". Są to karty piłkarzy, którzy już zakończyli kariery, ale przed lata zachwycali kibiców na światowych boiskach. Do takich należą między innymi: Ronaldo Nazario, Iker Casillas, Wayne Rooney czy Ronald Koeman. W tym gronie oczywiście znajdował się także Maradona, jako jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii dyscypliny. Teraz jednak to jest już historia. EA Sports postanowiło usunąć Argentyńczyka. Co jest powodem tak poważnej i istotnej decyzji?

Komunikat kanadyjskiego studia mówi o "zawieszeniu na czas nieokreślony". Bezpośrednią tego przyczyną jest toczący się spór prawny. Pozyskana przed kilkoma laty licencja okazała się nieważna. Na jaw wyszło, że kto inny jest jej posiadaczem. Argentyński sąd przyznał to podczas rozprawy. Jak widać, sprawa jest bardzo poważna. Nie wiadomo na razie, czy EA Sports porozumie się z Matiasem Morlą, czyli faktycznym posiadaczem praw do wizerunku Maradony.

Jest na pewno to w interesie obu stron. FIFA 22 bez byłego kapitana i selekcjonera "Alibcelestes" jest zdecydowanie uboższa, szczególnie jeśli mówimy o trybie FIFA Ultimate Team. Natomiast pieniądze, jakie mógłby zarobić na tej transakcji Morla, można z pewnością liczyć w kilkudziesięciu milionach dolarów. Jak na razie nie wiemy, w jaki sposób zakończy się ta historia. Fani serii gier FIFA czekają na pomyślne jej rozstrzygnięcie.

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy