Najpopularniejsze sportowe gry rywalizacyjne w 2022 roku
Emocjonujące wyścigi Formuły 1, zaciekła walka na największych stadionach w FIFIE, czy może esportowe zmagania w Rocket League, hybrydzie piłki nożnej i wyścigów samochodowych? Przedstawiamy sportowe gry rywalizacyjne, które w minionym 2022 roku cieszyły się największą oglądalnością i popularnością.
Sportowe produkcje, chociaż wciąż nie stanowią aż tak dużej części branży sportu elektronicznego, to i tak cieszą się wśród graczy rosnącą popularnością. Nieco więcej o samych liczbach i statystykach powie nam zestawienie prezentowane poniżej.
Sim-racing zdobył uznanie nie tylko zwykłych graczy, miłośników wyścigowych wrażeń, ale także wśród profesjonalnych kierowców chcących szlifować swoje umiejętności na wirtualnych torach. Idealnym do tego tytułem jest F1, czyli produkcja wydawana cyklicznie, tworzona we współpracy Electronic Arts i Codemasters.
Najpopularniejszymi zawodami w F1 22 w ubiegłym roku był turniej Twitch Rivals F1, który w szczycie zgromadził ponad 90 tys. oglądających. Wskaźnik średniej widowni zatrzymał się z kolei na wyniku 63 tys. widzów.
Zestawienie nie byłoby kompletne bez FIFY, najpopularniejszej piłkarskiej serii na rynku, która wydawana jest przez Electronic Arts od... 1993 roku. Przejdźmy zatem do konkretów. W minionym roku najchętniej oglądanym turniejem w tej produkcji był FIFA eWorld Cup 2022.
Zmagania w szczycie oglądało 150 tys. osób. Punkt kulminacyjny przypadł na finałowe starcie pomiędzy Argentyńczykiem nicolasem99fc, a Niemcem Umutem. Łącznie turniej oglądany był w liczbie ponad 850 tys. godzin. Co ciekawe, średnia widownia wyniosła 30 tys. widzów i okazała się mniejsza niż przy okazji najpopularniejszej imprezy roku w Formule 1.
Wysoko w rankingu znajdziemy kolejną wyścigową produkcję, tym razem jednak dużo bardziej zręcznościową i arkadową niż Formuła. Chodzi oczywiście o legendarny już w świecie gier tytuł produkowany przez francuskich deweloperów z Ubisoftu - TrackMania.
Najpopularniejsze rozgrywki 2022 roku w tej produkcji to ZrT Trackmania Cup. Podczas blisko 65-godzinnej transmisji, wyścigowe zmagania zanotowały szczytową oglądalność na poziomie 370 tys. widzów. Średnia widownia uplasowała się z kolei na poziomie 154 tys. oglądających.
Królem sportowych rywalizacyjnych gier w 2022 roku zostaje Rocket League i nie powinno być to zaskoczeniem dla nikogo. Tytuł stanowiący hybrydę zręcznościowej ściganki z piłką nożną debiutował w 2015 roku z inicjatywy studia Psyonix. Gra sukcesywnie pojawiała się na kolejnych platformach sprzętowych, aż finalnie z płatnego modelu przeszła na wariant free-to-play i od ponad dwóch lat dostępna jest dla wszystkich za darmo.
Rocket League to ogromny kawał esportowej historii uskutecznianej już od przeszło siedmiu lat. Dzieło znajduje się na 12. miejscu w rankingu najlepiej opłacanych turniejowo produkcji. W minionym roku tytuł od Psyonix ten wynik jeszcze poprawił i ze wszystkimi turniejami, których łączna pula nagród wyniosła 9,5 mln dol., Rocket znalazł się na 7. lokacie, wyprzedzając m.in. Valoranta, League of Legends, PUBG, Apex Legends czy Rainbow Six Siege.
Jeśli chodzi zaś o oglądalność, najpopularniejszym turniejem roku były mistrzostwa świata RLCS World Championship, które w momencie kulminacyjnym przyciągnęły aż 370 tys. ludzi, zaś średnia widownia wyniosła 155 tys. Jeśli mało Wam rekordowych liczb, to dodajmy, że wspomniane zmagania oglądane były sumarycznie w liczbie ponad 10 mln godzin.