Reklama

Największe i najpopularniejsze turnieje esportowe 2023 roku

Rok 2023 przejdzie do historii sportu elektronicznego jako ten przełomowy. Przede wszystkim mieliśmy do czynienia z rekordem liczby oglądających poszczególnego turnieju esportowego. Ponadto ponownie, podobnie jak w 2022 roku, gry mobilne zaakcentowały swoją dominację na rynku.

Pod względem esportowym 2023 rok dostarczył wszystkim elektronicznej rozrywki ogrom zabawy. Wiele powodów do radości otrzymali entuzjaści League of Legends. Ponownie Riot Games udowodnił, że to właśnie produkcja z gatunku MOBA wyprodukowana przez nich jest niekwestionowanym liderem na rynku.

Po wielu latach oczekiwania finalnie Valve wydało na rynek kontynuację kultowej serii zręcznościowych strzelanek Counter-Strike. Odsłona Counter-Strike 2, która w pełnej krasie pojawiła się we wrześniu, miała być rewolucją, jednak nie był to w pełni udany debiut. Rok 2024 będzie bardzo ciężki i jednocześnie pracowity dla deweloperów, bowiem z całą pewnością jest nad czym pracować i co poprawiać.

Reklama

Tak czy inaczej, szeroko pojęty esport dostarczył i wniósł rozgrywki na kolejny poziom, demonstrując, iż jest to dyscyplina, której nie ma sensu bagatelizować.

League of Legends z rekordem. Riot znowu na szczycie

Najpopularniejszym turniejem esportowym 2023 roku był Worlds 2023, czyli swoiste Mistrzostwa Świata w grze League of Legends. Korzystna lokalizacja turnieju, obecność drużyny T1 wraz z legendą gry "Fakerem" w finale oraz bardzo dobra promocja wydarzenia przyczyniła się do rekordowego wyniku.

Zawody były oglądane w szczycie przez ponad 6,4 mln osób. To właśnie tyle ludzi bacznie śledziło moment, kiedy T1 triumfuje i wznosi upragniony puchar. Jest to nie tylko rekord oglądalności Mistrzostw z serii Worlds (poprzedni najlepszy wynik to 5,1 mln oglądających na Worlds 2022), ale także rekord świata bez podziału na kategorie i gry.

Drugie miejsce w rankingu najpopularniejszych turniejow dzierży World Series 2021 w mobilnej grze Free Fire. Może pochwalić się poziomem oglądalności 5,4 mln widzów, co i tak jest rewelacyjnym wynikiem.

To nie jest koniec sukcesów League of Legends w 2023 roku. Warto wspomnieć, że aż 4 rozgrywki zorganizowane w tej popularnej produkcji znalazły się w dziesiątce najchętniej oglądanych turniejów esportowych. Poza Worldsami 2023, na liście znajdziemy jeszcze: MSI 2023, LCK Summer 2023 oraz LCK Spring 2023, które zamyka całą stawkę.

Gry mobilne i Azja? Brzmi jak przepis na sukces

W 2022 roku jedną z prominentnych pod względem esportowej popularności gier była mobilna produkcja Mobile Legends: Bang Bang, czyli prawdziwy hegemon z gatunku MOBA dedykowany urządzeniom mobilnym z systemem Android oraz iOS. Okazuje się, że w tym roku było bardzo podobnie.

Bang Bang największe triumfy święci w południowo-wschodniej Azji. Mistrzostwa świata z serii M5 World Championship, które zorganizowane zostały w końcówce roku, cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem, przyciągając w momencie kulminacyjnym ponad 5 mln oglądających.

Podczas wydarzenia padł jeden cenny rekord. Turniej zanotował rekord oglądalności transmisji esportowej na słynnej platformie TikTok. Może pochwalić się wynikiem 1,18 mln widzów.

Skromnie: Counter-Strike i DOTA 2

W 2022 roku na liście najchętniej oglądanych turniejów esportowych znaleźliśmy aż dwa wydarzenia z gry Counter-Strike. Rok 2023 dla strzelanki od Valve był gorszy. Jedynie Major BLAST.tv 2023 w Paryżu cieszył się całkiem wysokim poziomem oglądalności i zarejestrował przeszło 1,5 mln widzów w szczycie. W tym przypadku daje mu to 9. lokatę wśród wszystkich esportowych rozgrywek.

W 2023 roku o regresie możemy mówić także w przypadku mistrzostw w kultowej grze z gatunku MOBA - Dota 2. Zawody przyciągnęły w szczycie ponad 1,4 mln widzów, co jest aż o 300 tys. gorszym rezultatem od mistrzostw z tej serii z roku 2022. Kultowy tytuł od Valve przyzwyczaił wszystkich do ogromnej popularności, a teraz obserwujemy od dwóch lat spadki.

The International 2023 nie wniósł również gargantuicznej puli nagród, do czego przyzwyczaił wszystkich fanów i graczy w DOTA 2. Pula mistrzostw wyniosła 3,38 mln dolarów. Dla porównania mistrzostwa z roku poprzedniego posiadały w puli zawrotne 19 mln dolarów, a do samych zwycięzców powędrowało blisko 2,5 mln dol. do podziału.

ESPORTER
Dowiedz się więcej na temat: League of Legends | gry mobilne | Worlds 2023
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy