Tęczowe koszulki pojawią się na turnieju w Arabii Saudyjskiej. To wsparcie LGBTQ
Zawodnicy występujący pod banderą dywizji Team Liquid, którzy wezmą udział w zawodach z cyklu Esports World Cup w Arabii Saudyjskiej, występować będą w specjalnych koszulkach z tęczowymi naszywkami podkreślającymi solidarność ze społecznością LGBTQ+.
Niemal przez cały okres wakacyjny w Rijad, stolicy Arabii Saudyjskiej, zorganizowana zostanie seria turniejów w ramach Esports World Cup, która wniesie rekordową w branży pulę turniejową w wysokości 60 milionów dolarów we wszystkich zawodach. Gracze rywalizować będą w 19 różnych dyscyplinach w aż... 20 turniejach.
Esports World Cup to jeden z kluczowych elementów działań szejków w Arabii. W ubiegłym roku prezes Saudi Arabia Holding ujawnił światu, że chce w stolicy kraju zbudować prawdziwą świątynię esportu. Esportowe miasto wg. Mohammeda AlQahtaniego ma kosztować łącznie blisko 500 milionów dolarów.
Cele, jakie przyświecają temu przedsięwzięciu związane są z: przyciągnięciem czołowych drużyn na świecie, szlifowania talentów na esportowych arenach oraz oczywiście promowanie Arabii Saudyjskiej jako ciekawego kierunku turystycznego.
O tym, że Arabowie potrafią organizować takie wydarzenia z dużych rozmachem, świadczyć może chociażby festiwal Gamers8. Wydarzenie esportowe z pulą 45 milionów dolarów przyciągnęło 325 drużyn z całego świata. Łącznie w zawodach partycypowało aż 83 nacji ze wszystkich kontynentów.
Rozpoczynający się cykl zawodów Esports World Cup 2024 potrwa prawie do końca sierpnia tego roku. Przewidziano zawody w tytułach takich jak: Apex Legends, Counter-Strike 2, Dota 2, StarCraft 2, League of Legends, PUBG: Battlegrounds, Overwatch 2, Tekken 7, jak również w kilku innych cieszących się popularnością grach mobilnych.
Esportowe święto ma przebić rozmachem wspomniane wcześniej Gamers8 - zarówno pod względem nagród, jak i rewolucyjnych rzeczy. Pula we wszystkich zawodach wyniesie 60 milionów dolarów, a sami organizatorzy chcą "wykorzystać rewolucyjne technologie i infrastrukturę".
W przeszłości zawody organizowane w Arabii Saudyjskiej nie zawsze ciepło przyjmowane były przez środowiska esportowe. Pojawiały się głośne protesty związane z tym, że w krajach Bliskiego Wschodu nie ma poszanowania podstawowych praw człowieka, w tym mniejszości takich jak społeczność LGBTQ+.