Reklama

Reklama

Wisła Kraków rezygnuje z dwóch esportowych dywizji!

​W poniedziałek odbyła się długo oczekiwana konferencja prasowa włodarzy Wisły Kraków. Padło na niej sporo wiążących słów i decyzji. Jedna z nich dotyczy likwidacji dwóch esportowych dywizji, jakie miała pod swoimi skrzydłami "Biała Gwiazda". Teraz krakowianie będą posiadali jedynie formację CS:GO.

Miała być potęga, a jest spadek

Jak powszechnie wiadomo, Wisła Kraków od 2020 roku ma nowych właścicieli. Stało się to po głośnej sprawie zrujnowania tego uznanego klubu przez poprzednich włodarzy. 13-krotnych mistrzów Polski pod swoje skrzydła wzięła trójka biznesmenów - Jarosław Królewski, Tomasz Jażdżyński i znany piłkarz Kuba Błaszczykowski. Od tego momentu Wisła kilkukrotnie ocierała się o spadek, lecz w końcówkach sezonu jakoś udawało się krakowianom przetrwać.

Reklama

Kibice "Białej Gwiazdy" wierzyli, że z każdym sezonem będzie coraz lepiej, jednak pozostawali w ogromnym błędzie. Ubiegły sezon był tragiczny dla wszystkich ludzi skupionych wokół utytułowanego polskiego klubu. Wisła po raz pierwszy od prawie trzech dekad opuściła Ekstraklasę. Stało się to po serii kardynalnych błędów ze strony piłkarzy oraz zarządców.

Szczególnie dla kibiców był to szok. Spadek tak utytułowanej w XXI wieku polskiej drużyny odbił się bardzo szerokim echem. Gra o jedną klasę rozgrywkową niżej niesie za sobą wiele konsekwencji. Jednym z najważniejszych aspektów jest ten finansowy.

Wielu zawodników pierwszej drużyny musiało odejść z zespołu. Dotyczyło to też niektórych członków sztabu szkoleniowego. Niestety cięcia nie ominęły także esportu. Wisła Kraków od 2,5 roku miała prężnie działającą dywizję esportową. Teraz dwie z nich muszą zostać zamknięte.

Wisła częściowo rezygnuje z esportu

Esportowa Wisła Kraków znana jest głównie z dywizji CS:GO oraz FIF-y. To one były sztandarowym filarem tego projektu. Główną postacią formacji CS:GO jest Grzegorz "SZPERO" Dziamałek. To wokół niego zbudowana jest drużyna. Pozostałymi członkami są: "Jędqr", "Snatchie", "sobol" oraz "b". Trenerem jest legendarny Mariusz "Loord" Cybulski, w przeszłości utytułowany gracz i trener między innymi Team Kinguin. Kibice CS:GO mogą jednak spać spokojnie. Drużyna ta pozostaje pod skrzydłami Wisły Kraków i opłacana będzie przez głównego sponsora - firmę All in! Games.

Inaczej sprawa ma się z dywizjami FIF-y oraz DOT-y. Te w większym stopniu były finansowane bezpośrednio przez klub i niestety muszą zakończyć swoją działalność. Szczególnie znana była dywizja w FIFA 22, w której grał między innymi reprezentant Polski - Bartosz "bejott" Jakubowski.

Decyzja ta jest bezpośrednim skutkiem spadku drużyny i mniejszej kasy klubowej. Wielu sponsorów pomniejszyło swoje zaangażowanie finansowe, a także trzeba uwzględnić brak ogromnych pieniędzy z praw transmisyjnych od Ekstraklasy. Ogłoszenie to nastąpiło podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Ruch ten spotkał się z niemałym zaskoczeniem w środowisku esportowym. Brak Wisły Kraków w dwóch ważnych esportowych sektorach będzie na pewno sporym ciosem. "Biała Gwiazda" jest wciąż dużą marką i jej obecność była sporym plusem na polskiej scenie esportowej. Niewykluczone jednak, że w przyszłości dywizje te znów wrócą pod skrzydła krakowskiej Wisły. Niezbędny do tego będzie awans drużyny piłkarskiej do Ekstraklasy i zajęcie tam przyzwoitej lokaty.

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy