Reklama

Reklama

Fortnite. Wymagania, mapa, skiny, karnet, historia, fenomen, mikropłatności

Fortnite już od ponad pięciu lat dostarcza rozrywkę milionom graczy na całym świecie. Produkcja ta idealnie wpasowała się w obecne trendy na rynku gier i rozwija się coraz prężniej. Dzieło od producentów z Epic Games ma swoich zwolenników i przeciwników, a w tym materiale uchylimy wam nieco więcej informacji dotyczących Fortnite’a. Dowiecie się również, jakie wymagania sprzętowe ma ta gra oraz poznacie najważniejsze jej cechy.

Fortnite: Ratowanie Świata - od tego wszystko się zaczęło

Może nie wszyscy wiedzą, ale nim Fortnite: Battle Royale zaczął dzielić i rządzić na rynku, to przez jakiś czas pierwsze skrzypce grała inna, docelowa produkcja Epic Games - Fortnite: Ratowanie Świata. Tytuł ten pojawił się na rynku w lipcu 2017 roku i łączył w sobie elementy strzelanki i kooperacji PvE.

Ratowanie Świata (Save the World) było pierwszą szlagierową produkcją pod banderą marki Fortnite od deweloperów z Epic. Gracze łączyli wspólne siły i zasoby, by stawić czoła komputerowym przeciwnikom i realizować kolejne misje i cele stawiane przez twórców. Rozgrywka opierała się w dużej mierze na zbieraniu zasobów, ratowaniu ocalałych i bronieniu sprzętu.

Reklama

Gdy Ratowanie Świata cieszyło się wśród graczy ogromną popularnością, to nikt nie przewidywał, że za chwilę tryb ten zostanie niemal całkowicie wyparty przez późniejszy fenomen - Fortnite: Battle Royale. Obecnie o Save the World nie pamięta już prawie nikt, a jeszcze pięć lat temu był to flagowy produkt deweloperów z zamysłem ogromnego i dynamicznego rozwoju. Wówczas Battle Royale miał był tylko dodatkowym, mniej znaczącym trybem w Fortnite.

Historia gier z gatunku battle royale staje się coraz bogatsza

Fortnite idealnie wpasowuje się w kanony gatunku battle royale, który branżę zaczął podbijać wcale nie tak dawno, bowiem kilka lat temu. Przełomową produkcją tej kategorii było bez wątpienia H1Z1: King of the Kill autorstwa Daybreak Game Company z debiutem na Steamie w 2015 roku.

Reguły klasycznego battle royale’a są bardzo proste. Do rozgrywki zwykle przystępujemy w wariancie: solowym, w dwie osoby, w trójkę bądź czwórkę. Najczęściej startujemy, lecąc samolotem lub specjalnym autobusem. Celem każdego meczu jest pozostanie na mapie jako ostatnim (solowo lub w drużynie).

Na początku w naszym arsenale nie posiadamy żadnego uzbrojenia, więc odpowiednio eksplorując mapę, jesteśmy w stanie bogacić się o odpowiednie bronie, leczenie i inne przedmioty, które pomogą nam w rozgrywce i będą w stanie przybliżyć nas do upragnionego zwycięstwa.

Oczywiście każda produkcja battle royale’owa różni się nieco od siebie, a w tym momencie na rynku mamy już kilka wiodących marek, które w gatunku znaczą naprawdę wiele. Oprócz Fortnite od Epic Games istnieje jeszcze PUBG: Battlegrounds, które dostępne jest od jakiegoś czasu za darmo. Swego czasu te dwie produkcje (PUBG oraz Fortnite) rywalizowały o miano króla gier z gatunku battle royale.

Kilka lat temu swój debiut zaliczyła także kolejna pierwszoosobowa strzelanka osadzona w podobnym klimacie, a mianowicie Apex Legends. Dzieło powstało z inicjatywy Respawn Entertainment i Electronic Arts.

Rok 2020 okazał się z kolei przełomowy dla wszystkich fanów wojennych strzelanek, które można uskuteczniać w trybie battle royale. Wszystko to za sprawą Call of Duty: Warzone, czyli produkcji wydanej na rynek przez Activision i zaprojektowanej przez Raven Software.

Najważniejsze gry z gatunku battle royale

 • Fortnite
 • PUBG: Battlegrounds
 • Apex Legends
 • Call of Duty: Warzone
 • Fall Guys: Ultimate Knockout
 • H1Z1: King of the Hill

Fortnite. Skąd wynika popularność i fenomen tej gry?

Jak już wspomnieliśmy, Fortnite od ponad pięciu lat cieszy się niesłabnącą wręcz popularnością wśród graczy, a według wielu jest to najbardziej szlagierowa produkcja z gatunku battle royale.

W momencie debiutu Fortnite był darmową grą i tak już pozostało do chwili obecnej. Warto podkreślić, że gry battle royale’owe, które istniały przed Fortnite, czyli PUBG: Battlegrounds oraz H1Z1 były płatne. Polityka Epic Games, by wypuścić swój tytuł w modelu free-to-play okazała się opłacalna, a popularność Fortnite eksplodowała przez to do niebotycznych wręcz rozmiarów.

Fortnite. Opis trybów w grze

Fortnite od samego początku posiadał jedną, niezbywalną cechę, która wyróżniała tę produkcję od innych gier z gatunku battle royale. Chodzi mianowicie o możliwość budowania. Tryb domyślny (z budowaniem) umożliwia z zebranych na mapie surowców (drewno, cegła, metal) wznoszenie przeróżnych struktur - ścian, schodów, piramid i podłogi. Weterani gry potrafią stawiać naprawdę rozległe budowle i tworzyć sobie w ten sposób przewagę nad rywalami. Istotna jest również możliwość edytowania swoich budowli i robienia dzięki temu przeróżnych wariacji (np. okien, drzwi).

Drugi tryb, który cieszy się wśród graczy sporą popularnością to Fortnite: Zero Budowania. Opcja ta zdebiutowała w pierwszej połowie 2022 roku jako tryb tymczasowy. Nikt nie spodziewał się, że rozgrywka oparta na braku możliwości stawiania struktur okaże się tak dużym fenomenem i przyciągnie całe rzesze graczy. To spowodwało, że deweloperzy z Epic Games zdecydowali się zostawić ten tryb na stałe.

W dwa powyższe kompetetywne tryby można grać w wariancie: solowym, duo, trio oraz w squadach (czteroosobowe zespoły).

Oprócz rywalizacyjnych trybów z budowaniem i bez budowania, gra udostępnia Tryb Kreatywny, który stanowi poniekąd istną piaskownicę, w której jak wskazuje sama nazwa, można wyzwolić z siebie ogromne pokłady kreatywności. Istnieje wiele fanowskich map, które umożliwiają trenowanie strzelania i budowania, wspinaczkę, walkę kooperacyjną z komputerowymi przeciwnikami i wiele, wiele innych plansz stworzonych przez zwykłych graczy. Tylko odległe granice wyobraźni i rozległa fantazja może stanowić kres jesli chodzi o wspomniany Creative Mode.

Fortnite. Rozdziały i sezony, czyli niezliczona ilość zmian

Deweloperzy odpowiedzialni za Fortnite stale urozmaicają całą rozgrywkę. Co kilka miesięcy debiutują nowe sezony, a od premiery gry pojawiło się już ich ponad 20 (w podziale na 3 Rozdziały). Każdy sezon to oczywiście tona nowości związana z broniami, przedmiotami i zmianami mechanik. Co chwila pojawiają się nowe urządzenia, pojazdy, a uzbrojenie, które jeszcze niedawno stanowiło podstawę wyposażenia przechodzi do skarbca, by w grze pojawiło się zupełnie co innego.

Oczywiście zmiany nie dotyczą tylko i wyłącznie przedmiotów w grze. Modernizacjom i przeróbkom ulega także mapa. Dodawane są nowe, ciekawe lokacje, a inne, które w grze istnieją już jakiś przechodzą nierzadkie rewolucje.

Taki zabieg powoduje, że w Fortnite nie ma czasu do przyzwyczajeń. Znalezienie swojej ulubionej broni czy przedmiotu to raczej nie do końca dobra praktyka, bowiem za kilka tygodni owa broń może zostać wyłączona z rozgrywki na nieokreślony tak naprawdę czas. To samo tyczy się faworyzowanych lokacji do lądowania. Miejcie na uwadze fakt, że prędzej czy później mapa przejdzie bardziej gruntowne zmiany.

Fortnite. Mikropłatności, karnet bojowy i V-dolce

W Fortnite, jak w większości darmowych gier, występują mikropłatności. Za wirtualną walutę w grze, czyli tzw. V-Dolce możemy zakupić nowe skórki postaci, kilofy, emotki i tańce. Wspomniane przedmioty występują często w pakietach i można je nabyć po promocyjnych cenach w formie zestawu.

Skinów jest setki, jeśli nie tysiące, a ich pula powiększa się sukcesywnie, bowiem deweloperzy nieustannie dodają nowości do gry.

W grze występuje Karnet Bojowy, który możemy zakupić za V-Dolce bądź realne pieniądze. W ramach zdobywania kolejnych poziomów karnetu bojowego, gracze odbierają kolejne przedmioty (skiny, kilofy, emotki) i V-Dolce. Nowy Karnet Bojowy pojawia się wraz z debiutem kolejnego sezonu.

Fortnite. Jak zdobyć V-Dolce?

Najprostszą drogą do nabycia wirtualnej Fortnite’owej waluty, czyli V-Dolców, jest zakupienie Karnetu Bojowego i poprzez levelowanie swojej postaci zdobywanie również V-Dolców. Jeśli Karnet nabędziemy za V-Dolce, to za zdobycie setnego poziomu wirtualna waluta zwróci nam się ze sporą nawiązką.

Druga opcja to wydanie realnych pieniędzy na nabycie V-Dolców. Jest to oczywiście dużo szybsza droga, jednak pochłaniająca nasze środki finansowe.

Fortnite i obecność w popkulturze

Fortnite na dobre zadomowił się w szerokiej kulturze. O grze słyszał tak naprawdę każdy. Marka tak zwojowała rynek, że pojawiło się na nim wiele produktów i przedmiotów związanych z grą. Są to oczywiście przeróżne zabawki, ubrania i wiele innych rzeczy. Duża z tego część kierowania jest głównie do młodszej społeczności graczy.

Fortnite i liczne współprace

Epic Games stosuje bardzo ciekawą politykę działania odnośnie gry Fortnite, nawiązując wiele współprac z innymi, zewnętrznymi markami. W grze pojawiło się wiele przedmiotów związanych np. z Gwiezdnymi Wojnami, światem DC czy uniwersum Marvela.

Nierzadko również do gry trafiały skórki postaci i bohaterów filmowych, a także sportowców (piłkarzy, tenisistów, zawodników rugby). Liczba nawiązanych przez producentów współprac sięga niebotycznych wartości. Najciekawsze debiuty ostatnich miesięcy to: Goku, Vegeta, John Cena, Spider-Man, Indiana Jones, Darth Vader, Obi-Wan Kenobi, Moon Knight, Doctor Strange, Naomi Osaka.

Fortnite. Wymagania sprzętowe

Minimalne:

 • Karta graficzna: Intel HD 4000 na PC; Intel Iris Pro 5200
 • Procesor: Core i3-3225 3,3 GHz
 • Pamięć RAM: 4GB
 • System operacyjny: Windows 7/8/10 (64-bitowy) lub Mac OS Mojave 10.14.6

Zalecane (Rekomendowane):

 • Karta graficzna: Nvidia GTX 960, AMD R9 280 lub inna o podobnej mocy i obsługująca DX11
 • Pamięć karty graficznej: 2 GB
 • Procesor: Core i5-7300U 3,5 GHz, AMD Ryzen 3 3300U lub inny o podobnej mocy
 • Pamięć RAM: 8 GB lub więcej
 • System operacyjny: Windows 10 (64-bitowy)

Fortnite - na jakich platformach dostępna jest gra?

W Fortnite: Battle Royale zagracie na platformie PC za pośrednictwem klienta Epic Games. Tytuł dostępny jest również na konsolach Xbox One, Xbox Series X/S, PlayStation 4, PlayStation 5 oraz Nintendo Switch. Dzieło uruchomicie również na urządzeniach mobilnych z systemem Android lub iOS.

Czy Fortnite jest darmowy?

Tak. Fortnite to w pełni darmowa gra, co oznacza, że do rozgrywki może przystąpić dosłownie każdy. Jedyne, co trzeba spełnić, to minimalne wymagania sprzętowe, by uruchomić tę produkcję.

Fortnite i cross-platform, czyli jak grać międzyplatformowo

Fortnite umożliwia w tym aspekcie maksimum możliwości. Cross-platform występuje między wszystkimi dostępnymi tak naprawdę sprzętami, a rozgrywka w takim wariancie jest banalnie prosta. Wystarczy dodać osoby, z którymi chcemy zagrać do grona znajomych w grze, a następnie połączyć się z jednym lobby. Wszystko można zrobić za pomocą dosłownie kilku kliknięć.

Fortnite jest pay-to-win?

W żadnym wypadku. Fortnite to tytuł, który nie posiada ŻADNYCH mechanik, które tworzyłyby przewagę graczom, chcącym wydać realne pieniądze w grze.

Fortnite. Jak sprawdzić swoje statystyki w grze?

W tym celu warto wykorzystać zewnętrzne narzędzie - stronę FortniteTracker.com. Po wpisaniu tam nazwy swojego konta znajdziecie swoje K/D Ratio, liczbę zabójstw, zwycięstw, a także wiele szczegółowych informacji dotyczących waszych rezultatów w konkretnym sezonie.

Fortnite. Jak poprawić płynność gry i zwiększyć liczbę FPS-ów (klatek na sekundę) w grze na platformie PC?

Możecie posłużyć się naszym kompleksowym poradnikiem, który znajdziecie pod tym adresem.

Najlepsze tematy

Reklama