Fortnite. Wymagania, mapa, skiny, karnet, historia, fenomen, mikropłatności
Fortnite już od ponad pięciu lat dostarcza rozrywkę milionom graczy na całym świecie. Produkcja ta idealnie wpasowała się w obecne trendy na rynku gier i rozwija się coraz prężniej. Dzieło od producentów z Epic Games ma swoich zwolenników i przeciwników, a w tym materiale uchylimy wam nieco więcej informacji dotyczących Fortnite’a. Dowiecie się również, jakie wymagania sprzętowe ma ta gra oraz poznacie najważniejsze jej cechy.
Może nie wszyscy wiedzą, ale nim Fortnite: Battle Royale zaczął dzielić i rządzić na rynku, to przez jakiś czas pierwsze skrzypce grała inna, docelowa produkcja Epic Games - Fortnite: Ratowanie Świata. Tytuł ten pojawił się na rynku w lipcu 2017 roku i łączył w sobie elementy strzelanki i kooperacji PvE.
Ratowanie Świata (Save the World) było pierwszą szlagierową produkcją pod banderą marki Fortnite od deweloperów z Epic. Gracze łączyli wspólne siły i zasoby, by stawić czoła komputerowym przeciwnikom i realizować kolejne misje i cele stawiane przez twórców. Rozgrywka opierała się w dużej mierze na zbieraniu zasobów, ratowaniu ocalałych i bronieniu sprzętu.
Gdy Ratowanie Świata cieszyło się wśród graczy ogromną popularnością, to nikt nie przewidywał, że za chwilę tryb ten zostanie niemal całkowicie wyparty przez późniejszy fenomen - Fortnite: Battle Royale. Obecnie o Save the World nie pamięta już prawie nikt, a jeszcze pięć lat temu był to flagowy produkt deweloperów z zamysłem ogromnego i dynamicznego rozwoju. Wówczas Battle Royale miał był tylko dodatkowym, mniej znaczącym trybem w Fortnite.
Fortnite idealnie wpasowuje się w kanony gatunku battle royale, który branżę zaczął podbijać wcale nie tak dawno, bowiem kilka lat temu. Przełomową produkcją tej kategorii było bez wątpienia H1Z1: King of the Kill autorstwa Daybreak Game Company z debiutem na Steamie w 2015 roku.
Reguły klasycznego battle royale’a są bardzo proste. Do rozgrywki zwykle przystępujemy w wariancie: solowym, w dwie osoby, w trójkę bądź czwórkę. Najczęściej startujemy, lecąc samolotem lub specjalnym autobusem. Celem każdego meczu jest pozostanie na mapie jako ostatnim (solowo lub w drużynie).
Na początku w naszym arsenale nie posiadamy żadnego uzbrojenia, więc odpowiednio eksplorując mapę, jesteśmy w stanie bogacić się o odpowiednie bronie, leczenie i inne przedmioty, które pomogą nam w rozgrywce i będą w stanie przybliżyć nas do upragnionego zwycięstwa.
Oczywiście każda produkcja battle royale’owa różni się nieco od siebie, a w tym momencie na rynku mamy już kilka wiodących marek, które w gatunku znaczą naprawdę wiele. Oprócz Fortnite od Epic Games istnieje jeszcze PUBG: Battlegrounds, które dostępne jest od jakiegoś czasu za darmo. Swego czasu te dwie produkcje (PUBG oraz Fortnite) rywalizowały o miano króla gier z gatunku battle royale.
Kilka lat temu swój debiut zaliczyła także kolejna pierwszoosobowa strzelanka osadzona w podobnym klimacie, a mianowicie Apex Legends. Dzieło powstało z inicjatywy Respawn Entertainment i Electronic Arts.
Rok 2020 okazał się z kolei przełomowy dla wszystkich fanów wojennych strzelanek, które można uskuteczniać w trybie battle royale. Wszystko to za sprawą Call of Duty: Warzone, czyli produkcji wydanej na rynek przez Activision i zaprojektowanej przez Raven Software.
- Fortnite
- PUBG: Battlegrounds
- Apex Legends
- Call of Duty: Warzone
- Fall Guys: Ultimate Knockout
- H1Z1: King of the Hill
Jak już wspomnieliśmy, Fortnite od ponad pięciu lat cieszy się niesłabnącą wręcz popularnością wśród graczy, a według wielu jest to najbardziej szlagierowa produkcja z gatunku battle royale.
W momencie debiutu Fortnite był darmową grą i tak już pozostało do chwili obecnej. Warto podkreślić, że gry battle royale’owe, które istniały przed Fortnite, czyli PUBG: Battlegrounds oraz H1Z1 były płatne. Polityka Epic Games, by wypuścić swój tytuł w modelu free-to-play okazała się opłacalna, a popularność Fortnite eksplodowała przez to do niebotycznych wręcz rozmiarów.
Fortnite od samego początku posiadał jedną, niezbywalną cechę, która wyróżniała tę produkcję od innych gier z gatunku battle royale. Chodzi mianowicie o możliwość budowania. Tryb domyślny (z budowaniem) umożliwia z zebranych na mapie surowców (drewno, cegła, metal) wznoszenie przeróżnych struktur - ścian, schodów, piramid i podłogi. Weterani gry potrafią stawiać naprawdę rozległe budowle i tworzyć sobie w ten sposób przewagę nad rywalami. Istotna jest również możliwość edytowania swoich budowli i robienia dzięki temu przeróżnych wariacji (np. okien, drzwi).
Drugi tryb, który cieszy się wśród graczy sporą popularnością to Fortnite: Zero Budowania. Opcja ta zdebiutowała w pierwszej połowie 2022 roku jako tryb tymczasowy. Nikt nie spodziewał się, że rozgrywka oparta na braku możliwości stawiania struktur okaże się tak dużym fenomenem i przyciągnie całe rzesze graczy. To spowodwało, że deweloperzy z Epic Games zdecydowali się zostawić ten tryb na stałe.
W dwa powyższe kompetetywne tryby można grać w wariancie: solowym, duo, trio oraz w squadach (czteroosobowe zespoły).
Oprócz rywalizacyjnych trybów z budowaniem i bez budowania, gra udostępnia Tryb Kreatywny, który stanowi poniekąd istną piaskownicę, w której jak wskazuje sama nazwa, można wyzwolić z siebie ogromne pokłady kreatywności. Istnieje wiele fanowskich map, które umożliwiają trenowanie strzelania i budowania, wspinaczkę, walkę kooperacyjną z komputerowymi przeciwnikami i wiele, wiele innych plansz stworzonych przez zwykłych graczy. Tylko odległe granice wyobraźni i rozległa fantazja może stanowić kres jesli chodzi o wspomniany Creative Mode.
Deweloperzy odpowiedzialni za Fortnite stale urozmaicają całą rozgrywkę. Co kilka miesięcy debiutują nowe sezony, a od premiery gry pojawiło się już ich ponad 20 (w podziale na 3 Rozdziały). Każdy sezon to oczywiście tona nowości związana z broniami, przedmiotami i zmianami mechanik. Co chwila pojawiają się nowe urządzenia, pojazdy, a uzbrojenie, które jeszcze niedawno stanowiło podstawę wyposażenia przechodzi do skarbca, by w grze pojawiło się zupełnie co innego.
Oczywiście zmiany nie dotyczą tylko i wyłącznie przedmiotów w grze. Modernizacjom i przeróbkom ulega także mapa. Dodawane są nowe, ciekawe lokacje, a inne, które w grze istnieją już jakiś przechodzą nierzadkie rewolucje.
Taki zabieg powoduje, że w Fortnite nie ma czasu do przyzwyczajeń. Znalezienie swojej ulubionej broni czy przedmiotu to raczej nie do końca dobra praktyka, bowiem za kilka tygodni owa broń może zostać wyłączona z rozgrywki na nieokreślony tak naprawdę czas. To samo tyczy się faworyzowanych lokacji do lądowania. Miejcie na uwadze fakt, że prędzej czy później mapa przejdzie bardziej gruntowne zmiany.
W Fortnite, jak w większości darmowych gier, występują mikropłatności. Za wirtualną walutę w grze, czyli tzw. V-Dolce możemy zakupić nowe skórki postaci, kilofy, emotki i tańce. Wspomniane przedmioty występują często w pakietach i można je nabyć po promocyjnych cenach w formie zestawu.
Skinów jest setki, jeśli nie tysiące, a ich pula powiększa się sukcesywnie, bowiem deweloperzy nieustannie dodają nowości do gry.
W grze występuje Karnet Bojowy, który możemy zakupić za V-Dolce bądź realne pieniądze. W ramach zdobywania kolejnych poziomów karnetu bojowego, gracze odbierają kolejne przedmioty (skiny, kilofy, emotki) i V-Dolce. Nowy Karnet Bojowy pojawia się wraz z debiutem kolejnego sezonu.
Najprostszą drogą do nabycia wirtualnej Fortnite’owej waluty, czyli V-Dolców, jest zakupienie Karnetu Bojowego i poprzez levelowanie swojej postaci zdobywanie również V-Dolców. Jeśli Karnet nabędziemy za V-Dolce, to za zdobycie setnego poziomu wirtualna waluta zwróci nam się ze sporą nawiązką.
Druga opcja to wydanie realnych pieniędzy na nabycie V-Dolców. Jest to oczywiście dużo szybsza droga, jednak pochłaniająca nasze środki finansowe.
Fortnite na dobre zadomowił się w szerokiej kulturze. O grze słyszał tak naprawdę każdy. Marka tak zwojowała rynek, że pojawiło się na nim wiele produktów i przedmiotów związanych z grą. Są to oczywiście przeróżne zabawki, ubrania i wiele innych rzeczy. Duża z tego część kierowania jest głównie do młodszej społeczności graczy.
Epic Games stosuje bardzo ciekawą politykę działania odnośnie gry Fortnite, nawiązując wiele współprac z innymi, zewnętrznymi markami. W grze pojawiło się wiele przedmiotów związanych np. z Gwiezdnymi Wojnami, światem DC czy uniwersum Marvela.
Nierzadko również do gry trafiały skórki postaci i bohaterów filmowych, a także sportowców (piłkarzy, tenisistów, zawodników rugby). Liczba nawiązanych przez producentów współprac sięga niebotycznych wartości. Najciekawsze debiuty ostatnich miesięcy to: Goku, Vegeta, John Cena, Spider-Man, Indiana Jones, Darth Vader, Obi-Wan Kenobi, Moon Knight, Doctor Strange, Naomi Osaka.
Minimalne:
- Karta graficzna: Intel HD 4000 na PC; Intel Iris Pro 5200
- Procesor: Core i3-3225 3,3 GHz
- Pamięć RAM: 4GB
- System operacyjny: Windows 7/8/10 (64-bitowy) lub Mac OS Mojave 10.14.6
Zalecane (Rekomendowane):
- Karta graficzna: Nvidia GTX 960, AMD R9 280 lub inna o podobnej mocy i obsługująca DX11
- Pamięć karty graficznej: 2 GB
- Procesor: Core i5-7300U 3,5 GHz, AMD Ryzen 3 3300U lub inny o podobnej mocy
- Pamięć RAM: 8 GB lub więcej
- System operacyjny: Windows 10 (64-bitowy)
W Fortnite: Battle Royale zagracie na platformie PC za pośrednictwem klienta Epic Games. Tytuł dostępny jest również na konsolach Xbox One, Xbox Series X/S, PlayStation 4, PlayStation 5 oraz Nintendo Switch. Dzieło uruchomicie również na urządzeniach mobilnych z systemem Android lub iOS.
Tak. Fortnite to w pełni darmowa gra, co oznacza, że do rozgrywki może przystąpić dosłownie każdy. Jedyne, co trzeba spełnić, to minimalne wymagania sprzętowe, by uruchomić tę produkcję.
Fortnite umożliwia w tym aspekcie maksimum możliwości. Cross-platform występuje między wszystkimi dostępnymi tak naprawdę sprzętami, a rozgrywka w takim wariancie jest banalnie prosta. Wystarczy dodać osoby, z którymi chcemy zagrać do grona znajomych w grze, a następnie połączyć się z jednym lobby. Wszystko można zrobić za pomocą dosłownie kilku kliknięć.
W żadnym wypadku. Fortnite to tytuł, który nie posiada ŻADNYCH mechanik, które tworzyłyby przewagę graczom, chcącym wydać realne pieniądze w grze.
W tym celu warto wykorzystać zewnętrzne narzędzie - stronę FortniteTracker.com. Po wpisaniu tam nazwy swojego konta znajdziecie swoje K/D Ratio, liczbę zabójstw, zwycięstw, a także wiele szczegółowych informacji dotyczących waszych rezultatów w konkretnym sezonie.
Możecie posłużyć się naszym kompleksowym poradnikiem, który znajdziecie pod tym adresem.