Największe i najpopularniejsze turnieje esportowe 2022 roku. Podsumowanie
Rok 2022 dostarczył wielu esportowych wrażeń podczas mnogiej liczby dużych turniejów i prestiżowych rozgrywek, które przyciągnęły prawdziwe tłumy fanów. Oprócz wyraźnych faworytów, do głosu doszło kilka mobilnych produkcji wraz ze swoimi wewnętrznymi zmaganiami cieszącymi się naprawdę dużą popularnością. Przedstawiamy ranking największych i najpopularniejszych esportowych turniejów w 2022 roku.
Nie ma żadnego zaskoczenia. Mistrzostwa Świata w League of Legends, czyli Worlds 2022 to zdecydowanie największy turniej 2022 roku. Po raz kolejny popularna MOBA od Riot Games bryluje w zestawieniu i nic nie wskazuje na to, by coś mogło zagrozić przyszłej dominacji i fantastycznej kondycji LoLa.
Rozgrywki odbyły się w dniach od końcówki września aż do pierwszych dni listopada i wzięły w nich udział 24 najlepsze na świecie formacje. Łączna pula nagród wyniosła ponad 2,2 mln dol., więc na obecne standardy branży sportu elektronicznego, stawka nie była jakaś przesadnio oszałamiająca. Do zwycięzców z Korei Południowej (DRX) powędrowało blisko 490 tys. dol. z całej gaży.
Nagrody finansowe to jednak nie wszystko. Mistrzostwa w League of Legends przyciągnęły przed odbiorniki ogromne rzesze fanów. W momencie szczytowym podczas finałowego starcia łączna liczba oglądających wyniosła 5,1 mln, co jest dla popularnego tytułu od Riot Games, wynikiem historycznie rekordowym. Warto dodać, że Worlds 2022 oglądane było łącznie przez 142 mln godzin i na tym tle, LoL potężnie zdystansował wszystkie inne tytuły.
Wielu wieściło już rychły koniec esportowej dominacji gry CS:GO, jeśli chodzi o taktyczne strzelanki. Tymczasem 2022 rok dowiódł, że nie zawsze większość ma rację. Dwa największe turnieje CS:GO czyli PGL Major Antwerp 2022 oraz IEM Rio Major 2022 znalazły się w czołowej szóstce najchętniej oglądanych esportowych rozgrywek tego roku.
Te pierwsze zmagania przyciągnęły w szczycie 2,1 mln widzów, co oznacza, że PGL Antwerp był najpopularniejszym CS’owym turniejem roku. Do rekordu z roku poprzedniego, czyli PGL Major Sztokholm 2021 brakuje jednak sporo.
Historyczny Major w Brazylii, czyli IEM Rio Major 2022 również cieszył się sporą popularnością. Łącznie zarówno PGL Antwerp, jak i IEM Rio oglądane były przez blisko 140 mln fanów CS’a. Sumaryczna pula nagród za te dwa turnieje wyniosła tyle, co w przypadku Mistrzostw w LoLu, czyli 2,25 mln dol.
Ciekawie prezentują się statystyki dotyczące turniejów Valoranta. W 2022 roku fani tej produkcji doczekali się kilku większych rozgrywek, które zwieńczone zostały mistrzostwami - Valorant Champions 2022. Zmagania te osiągnęły rekordowy wynik oglądalności i pobiły rezultat z poprzedniego roku aż o 400 tys.
W szczycie turniej oglądany był przez blisko 1,5 mln widzów, a łączna liczba godzin spędzonych na transmisjach z mistrzostwami w Valorancie wyniosła 61 mln. Produkcja od Riot istnieje na rynku od blisko 2,5 lat i stale zyskuje coraz większą popularność wśród fanów sportu elektronicznego. Przyszły rok z pewnością może należeć do Valoranta.
The International 2022, czyli mistrzostwa świata w Dota 2 zanotowały spadek oglądalności względem lat i formatów ubiegłych. Turniej przyciągnął w swoim szczycie 1,7 mln fanów, więc jak na szlagierową produkcją od Valve, wynik jest daleki od ideału. Chociaż sama pula nagród również uległa zmniejszeniu względem rozgrywek z minionych lat, to nadal znalazła się na nieosiągalnym przez inne tytuły esportowe poziomy.
The International 2022 rozegrany został od 15 do 30 października, a w jego puli znalazło się zawrotne blisko 19 mln dol. Do laureatów z Tundra Esports trafiło 45% tej puli, czyli ok. 8,5 mln dol. Nie sposób nie wspomnieć o polskim akcencie tych rozgrywek. Były reprezentant Team Secret, Michał "Nisha" Jankowski zajął wraz ze swoją drużyną na tym turnieju drugie miejsce. Jego zespół zainkasował blisko 2,5 mln dol. do podziału.
W zestawieniu najpopularniejszych i największych esportowych turniejów roku nie możemy zapomnieć o grach mobilnych. Rok 2022 zdominowany został w tej kategorii szczególnie przez dwa tytuły - Mobile Legends: Bang Bang oraz Arena of Valor. Ta pierwsza produkcja wyrosła na prawdziwego hegemona, jeśli chodzi o gatunek MOBA dedykowany urządzeniom z Androidem oraz iOS’em.
Mobile Legends szczególną popularnością cieszy się w południowo-wschodniej Azji, a konkretniej w Indonezji wraz z tamtejszymi ligami MPL Indonesia. Dość powiedzieć, że MPL Indonesia Season 9 zgromadziły w szczycie 2,8 mln oglądających ten turniej, co jest drugim wynikiem w kategorii najpopularniejszych esportowych rozgrywek roku.
Arena of Valor (Honor of Kings) również coraz częściej akcentuje swoją obecność w esporcie. Wszystkie turnieje organizowane w tej grze posiadają ogromne pule finansowe. Właśnie zakończyły się mistrzostwa świata z serii Honor of Kings International Championship 2022, w których suma nagród wyniosła... 10 mln dol.