Stało się! Sport elektroniczny oficjalnie na igrzyskach olimpijskich
W ostatnich kilku latach debatowało się o tym bardzo często, jednak finalne rozstrzygnięcia przyszły dopiero teraz. Sport elektroniczny oficjalnie stał się częścią Igrzysk Olimpijskich. Pierwsze esportowe igrzyska odbędą się w 2025 roku w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej.
W mainstreamie panują ambiwalentne opinie na temat tego, czy elektroniczna rozrywka w postaci gier wideo powinna być rozpatrywana w kategorii obecności na Igrzyskach Olimpijskich. Przeciwnicy co rusz podkreślali, że siedzenie przed komputerem czy konsolą to zbyt daleko do prawdziwego sportu. Zwolennicy wskazywali jednak na inne aspekty esportu: przede wszystkim emocje, obecność wielu profesjonalnych turniejów i współzawodnictwo.
Warto wspomnieć, że na przestrzeni minionej dekady esport poczynił olbrzymi postęp w rozwoju, co szczególnie dobitnie widać w stawkach finansowych i nagrodach pieniężnych na prestiżowych turniejach. Szacuje się, że w samym ubiegłym roku łączna pula nagród we wszystkich zawodach wyniosła 181 milionów dolarów. Pojedynczy esportowcy, rekordziści, przeforsowali barierę 1,4 mln w indywidualnych zarobkach. Dla porównania całkowite zarobki esportowców dziesięć lat wcześniej, w 2013 roku, wyniosły zaledwie... niespełna 23 miliony dolarów.
Stawki pieniężne to jedno. Jeszcze innymi aspektami są: prestiż, rozpoznawalność związana z konkretnymi osobowościami świata elektronicznego porównywalna nawet do normalnych tradycyjnych sportowców oraz profesjonalizacja zawodów, które nierzadko przyciągają na dużych arenach dziesiątki tysięcy osób. Pod względem widowiska i atmosfery, niczym nie odbiegają od dużych sportowych wydarzeń.
W konsekwencji wszystko to naturalnie doprowadzić musiało do kluczowych i przełomowych rzeczy. Oficjalna decyzja zapadła podczas 142. sesji głosowania w siedzibie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. MKOI zatwierdził utworzenie esportowych igrzysk olimpijskich. Cały komitet głosował jednoznacznie i jednomyślnie za tym przełomowym wydarzeniem.