Zrealizowano eksperyment badający skalę hejtu wobec kobiet w grach sieciowych
Coraz częściej mówi się, że hejt nie ma płci, ale organizacja Women in Games w Argentynie udowodniła poprzez badanie, że kobiety w sieciowych grach wideo zmagają się z niewspółmiernie większymi problemami... zwłaszcza w kontekście komunikacji z innymi.
Women in Games to organizacja, która reprezentuje interesy społeczne kobiet. Celem działalności podmiotu jest rekrutacja większej liczby kobiet w branży gier wideo i w sporcie elektronicznym. Działalność tworu zrzesza działaczy i aktywistów, którzy skupiają się na przyciągnięciu i wspieraniu płci żeńskiej na wspomnianych wyżej płaszczyznach.
Women in Games założone zostało pierwotnie w Wielkiej Brytanii jednak misja i fundamentalne cele organizacji przeniosły się także do innych regionów świata. Jedna z filii, a mianowicie argentyński oddział wspomnianego podmiotu zrealizował w ostatnim czasie intrygujące badanie.
Eksperyment opierał się na tym, że grupa mężczyzn, ochotników, wykorzystała specjalny modulator zmieniający ich głosy na żeńskie. Następnie te same osoby dołączały do losowych meczów w popularnej strzelance od Riot Games - Valorant. Więcej kulisów zdradza film opublikowany na kanale Women in Games Argentina.
Na samym początku klipu mamy wypowiedzi streamerek i profesjonalnych zawodniczek. Kobiety opisują swoje doświadczenia z niektórych meczy, w których brały udział. Jedna stwierdza, że za każdym razem, kiedy chce zabrać głos podczas trwającego meczu, to odczuwa niesamowitą presję i ogarnia ją panika. Druga dodaje, że często to, co mówi na czacie, jest bagatelizowane, a jej umiejętności są nierzadko również wyśmiewane.
Wracając zaś do samego badania z udziałem modulatora głosu, to eksperyment zdaje się potwierdzać to, o czym napomknęły wcześniej graczki. Głosy żeńskie podczas gry spotykają się z ogromną liczbą wulgaryzmów, wyzwiskami i próbą całkowitej dyskredytacji. Jak wynika z wypowiedzi jednego z ochotników, usłyszał on nawet bezpośrednie słowa, że Valorant to gra przeznaczona tylko dla mężczyzn.
Na szczęście trend ten nieco się zmienia. Widać to szczególnie na platformie Twitch, gdzie jeszcze kiedyś występowała całkowita dominacja płci męskiej. Obecnie spotkać można coraz więcej kobiet próbujących swoich sił w branży streamingu.