Reklama

Australia planuje wprowadzić ustawę, która ograniczy dostęp do gier z lootboxami

​Australijscy ustawodawcy nie planują całkowicie wyeliminować lootboxów z rynku, ale jeśli ustawa przejdzie dalej, dostęp do gier będzie mocno ograniczony.

Australijski polityk, Andrew Wilkie, ostatnio zaproponował ustawę, która będzie wymagała od twórców gier wideo z lootboxami oznaczania ich jako dostępne jedynie dla osób pełnoletnich. Jeśli propozycja przejdzie, gry, które zawierają takie kontrowersyjne sposoby dodatkowego zarobku, będą dostępne jedynie dla osób, które ukończyły 18 rok życia i starszych.

Gry, które pozwalają graczom na zakup losowych przedmiotów lub postaci za pomocą prawdziwej gotówki są, jak pisze w ustawie, “popularne wśród nastolatków i młodych dorosłych. Mimo tego, aktualnie nie uważa się ich za element podlegający klasyfikacji wiekowej, podobnie jak nie wymaga się od gier zawierających tę funkcję odpowiedniego oznakowania".

Reklama

Biorąc pod uwagę jak bardzo powszechne są lootboxy w różnego typu grach sieciowych, ograniczenie ich do określonej grupy ludzi może potencjalnie mocno zaszkodzić branży i utrudnić jej dostęp do nowych graczy. Tym samym odbije się w statystykach i przychodach.

Propozycja ustawy przewiduje, że gry zawierające lootboxy będą oznakowane jako R18+, a co za tym idzie - będą w łatwy sposób identyfikowalne przez rodziców czy innych opiekunów. Jeśli zaś wydawca nie zdecydowałby się na odpowiednie oznakowanie, taka gra mogłaby w ogóle nie zostać dopuszczona do sprzedaży w sklepach.

W rozwinięciu wniosku Wilkie napisał, że lootboxy są kolejną formą hazardu i mogą stać się uzależniające dla młodych ludzi. Jego zdaniem, propozycja jest “rozsądnie proporcjonalna" do celu jakim jest ochrona młodych ludzi przed wystawieniem na zagrożenia jak hazard.

Wcześniej już kilka krajów postanowiło na poziomie prawa krajowego walczyć z lootboxami - w połowie tego roku pojawiła się informacja, że Holandia planuje całkowicie zakazać sprzedaży takich gier, w wyniku czego na przykład Electronic Arts postanowiło w serii FIFA wprowadzić paczki piłkarzy, w których możliwe jest sprawdzenie zawartości przed zakupem.

ESPORTER
Dowiedz się więcej na temat: lootbox
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy